Project Description

گلیومای درجه پایین یا خوش خیم، تومور اولیه مغز است که از سلول های گلیان که مسئول ایجاد اسکلت مغز و محافظ نورون ها هستند، منشأ می گیرد. تقسیم بندی این تومورها بر اساس مشاهده نمونه بافت در زیر میکروسکوپ است.

گلیومای درجه پایین نسبت به تومورهای درجه بالا، پاسخ بهتری به درمان می دهند. این تومورها به خارج از مغز منتشر نمی شوند اما در داخل بافت طبیعی مغز رشد کرده و سبب اختلال در ارتباط نورون های مجاور یا اثر فشاری بر قسمت های مختلف مغز می شوند. با توجه به محدود بودن مغز به جعبه استخوانی به نام جمجمه و عدم توانایی انبساط این جعبه، حتی یک تومور کوچک می تواند فشار زیادی روی ساختار های مجاور ایجاد کند.

محل تومور، تورم و نیز قسمت هایی که تحت فشار هستند، مشخص کننده علائم بیماری خواهند بود. در بسیاری از بیماران، تشنج اولین علامت است. علائم ناشی از بسته شدن کانال های عبور مایع مغزی نخاعی (هیدروسفالی انسدادی) یا تورم بافت مغز در اطراف تومور (آدنوم مغزی) شامل سردرد، تهوع، استفراغ، کاهش هوشیاری، ضعف یا بی حسی، کاهش تمرکز یا کندی فعالیت های مغزی است.
تصویربرداری توسط ام آر آی با تزریق ماده حاجب بهترین روش تشخیص وجود تومور است. اگر در تصویربرداری از مغز، مشخصات تومور با گلیومای درجه پایین مطابقت داشته باشد معمولاً نیازی به نمونه برداری پیش از جراحی نیست و نوع تومور بعد از خارج کردن آن مشخص می شود. در مواردی ممکن است پیش از جراحی نیاز به نمونه برداری از تومور باشد.
جراحی، درمان اصلی گلیوما است که با خارج کردن تومور سبب کاهش و در بسیاری از موارد رفع علائم ایجاد شده می گردد. با توجه به رشد تومور به داخل بافت مغز ممکن است بخشی از سلول های تومور در محل باقی مانده و سبب عود آن شوند. داروهای ضد تشنج برای درمان تشنج ناشی از تومور و نیز پیشگیری از بروز تشنج بعد از جراحی استفاده می شوند. از استروئیدهایی مانند دگزامتازون برای کاهش تورم مغز استفاده می شود. در موارد خاصی مانند هیدروسفالی از شانت برای کنترل فشار بالای داخل مغز و کاهش مایع مغزی نخاعی استفاده می شود.
۱. آیا امکان عود تومور وجود دارد؟ متاسفانه با وجود پیشرفت در جراحی میکروسکوپی مغز همچنان تعداد اندکی از سلول های تومور باقی می ماند که ممکن است در آینده تکثیر شود. بنابراین بعد از جراحی از پرتو درمانی همراه یا بدون شیمی درمانی استفاده می شود.

۲. آیا امکان بروز تومور در خویشاوندان نزدیک مانند خواهر، برادر و فرزندان وجود دارد؟ هر چند در مواردی مانند نوروفیبروماتوز مسائل ژنتیکی دخیل بوده و ممکن است تومور در نزدیکان بیمار نیز دیده شود، در اکثر موارد مربوط به تومور گلیوما علت خاصی یافت نشده و میزان بروز تومور در نزدیکان فرد بسیار پایین و احتمال بروز آن مانند افراد عادی جامعه است.

۳. تا چه زمانی باید داروهای ضد تشنج را مصرف کرد؟ داروهای ضد تشنج معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه مصرف شده و به تدریج قطع می شود. در صورتی که بیمار پیش از بروز تومور نیز تشنج داشته و تشنج وی ارتباطی به تومور نداشته باشد باید مانند سایر افراد دچار تشنج و فاقد تومور، داروی خود را مصرف کند.

۴. آیا بعد از جراحی، فیزیوتراپی و کار درمانی لازم است؟ در مواردی که بیمار در اثر وجود تومور دچار اختلالات حرکتی شده است با بکارگیری عضلات طی فیزیوتراپی و کار درمانی می توان حرکت آن ها را بهبود بخشید.