Project Description

شیوع تومور مدولو بلاستوم در بزرگسالان نسبت 2 در میلیون دارد و در کودکان این نسبت به 20 در میلیون می رسد، لذا مدولو بلاستوم شایع ترین تومور بدخیم در کودکان زیر ده سال بوده که در قسمت های پشتی و پایینی مغز، کف جمجمه، مخچه و حفره خلفی مغز تشکیل می شود. این تومور می تواند به داخل مایع مغزی نخاعی نفوذ کرده و سریعا به نقاط مختلفی در سطح مغز و نخاع متاستاز دهد. با این همه، متاستاز مدولو بلاستوم به سایر قسمت های بدن به ندرت رخ می دهد.

علائم مدولو بلاستوم

علائم و نشانه های این تومور معمولا 1تا 5 ماه قبل از تشخیص قطعی آن ظاهر می شود که شامل تغییر در میزان اشتها، استفراغ های دوره ای و سردردهای صبحگاهی است که معمولا با علائم بیماری های دستگاه گوارش یا میگرن اشتباه گرفته می شوند. این علایم به سرعت جای خود را با عدم کنترل حین راه رفتن، افتادن های پی در پی، دید دوگانه، Papilledema و Truncal ataxia می دهد. همچنین سرگیجه های موضعی و جنبش غیر ارادی چشم نیز از جمله پیامدهای رایج تومور مدولو بلاستوم هستند. در مواردی نیز ممکن است وجود تومور همراه با از دست رفتن حس صورت باشد.

تشخیص مدولو بلاستوم

تصویربرداری MRI از جمله روش های تشخیصی تومور مدولو بلاستوم است. همچنین روش های میکروسکوپی و ایمونوهیستوشیمی نیز برای شناسایی آن بکار می رود.

 درمان مدولو بلاستوم

آغاز درمان این بیماری با استفاده از عمل جراحی و برداشتن هر چه بیشتر توده توموری صورت می گیرد. استفاده از پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز شانس موفقیت درمان را افزایش خواهد داد. همچنین استفاده از پرتوی باریکه پروتون نیز در این مورد مفید گزارش شده است. میزان تاثیر روش های درمانی مختلف به سن بیمار وابسته است. با این همه استفاده از ترکیب روش های موجود در 80% موارد می تواند به افزایش طول عمر به مدت 5 سال کمک کند. البته ایجاد شرایطی مانند تشکیل بافت های پیوندی جدید می تواند به تاثیرات مثبت درمان بی افزاید. همچنین بر حسب نوع و درجه تومور، افزایش طول عمر بیشتر از 20 سال نیز گزارش شده است.

حملات عصبی بعد از شیمی درمانی و پرتو درمانی از جمله عوارض شایعی است که طی 2 تا 4 سال پس از درمان مشاهده شده است. البته در مورد پرتو درمانی عوارض معمول آن مانند کاهش رشد استخوان، اختلال شناختی و کاهش شنوایی را نیز باید در نظر گرفت.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Medulloblastoma

http://www.abta.org/brain-tumor-information/types-of-tumors/medulloblastoma.html

http://neuropathology-web.org/chapter7/chapter7cMedulloblastoma.html

http://emedicine.medscape.com/article/1181219-overview