مراقبت‌های بعد از عمل تومور هیپوفیز باید به چه شکل باشد؟

درد بعد از عمل تومور هیپوفیز

درد سر و درد محل جراحی بعد از عمل تومور هیپوفیز به‌وسیله داروهای ضد درد قابل کنترل است. در صورت داشتن دردهای ناراحت کننده قبل از خواب یا پس از بیداری، می‌‌توان از قرص‌های آرام بخش استفاده کرد. چنانچه درد با آرام بخش تسکین نیافت و رو به افزایش گذاشت و با احساس سفت شدن گردن همراه بود باید با پزشک معالج تماس گرفته شود.

خستگی بعد از عمل تومور هیپوفیز

احساس خستگی به مدت 3 الی 4 هفته پس از جراحی نرمال است. به آرامی فعالیت‌های فیزیکی را افزایش دهید و به محض احساس خستگی استراحت کنید.

گرفتگی سینوس بعد از عمل تومور هیپوفیز

در صورتی که طی روزهای اول پس از جراحی تومور هیپوفیز قادر به تنفس از طریق بینی نبودید نا‌امید نشوید. اغلب حدود 2 الی 3 هفته طول می‌کشد تا تورم و التهاب سینوس‌ها خوابیده و مجاری تنفسی باز شوند. در صورتی که احساس عفونت در سینوس‌‌ها داشتید به جراح هیپوفیز مراجعه کنید.

نشت از مجاری بینی بعد از عمل تومور هیپوفیز

خروج مایع موکوسی خون‌آلود از بینی قابل انتظار است. این تخلیه در سه روز اول پس از جراحی تومور هیپوفیز بسیار زیادتر است. بهتر است بلافاصله پس از جراحی از فین کردن خودداری شود، چرا که ممکن است سبب خونریزی شود. پس از سه روز می‌توانید با احتیاط بینی خود را تخلیه کنید. خروج مایع شفاف، مانند آبی که از شیر آب خارج می‌شود، یا خروج مقدار زیادی خون، مانند حالت خون دماغ، نشانه خوبی نیست و لازم است با پزشک در میان گذاشته شود.

خونریزی بینی پس از جراحی تومور هیپوفیز

خروج لکه خون یا موکوس آغشته به خون، نرمال است؛ در حالی که خونریزی سریع و بدون توقف پس از چند دقیقه نشستن یا فشردن بینی، نرمال نسیت. این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد و چنانچه رخ دهد، نشانه پارگی مویرگ‌‌های بینی است نه به دلیل تومور یا خونریزی مغزی. سعی کنید با فشار آن را کنترل کرده و به مرکز درمانی مراجعه کنید.

تمیز کردن بینی بعد از عمل تومور هیپوفیز

بهترین راه برای تمیز کردن بینی از خون و موکوس استفاده از سرم نمکی است. برای اینکار مجاری بینی را به ترتیب با سرم پر کرده و تخلیه کنید. ممکن است گاها موکوس‌های موجود به قسمت تحتانی بینی رفته و از مجرای دیگر یا از دهان خارج شود. این روش پس از اولین روز جراحی تومور هیپوفیز قابل انجام است و روزی دو بار به مدت یک هفته لازم به تکرار است. ممکن است در دفعات ابتدایی این کار ناخوشایند باشد اما پس از تکرار راحت و تسکین دهنده خواهد بود.

عطسه و سرفه بعد از عمل تومور هیپوفیز

چنانچه طی دو هفته ابتدایی پس از جراحی تومور هیپوفیز نیاز به عطسه یا سرفه داشتید، آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید به طور نرمال اتفاق بیافتد. هنگام احساس عطسه هرگز نفس خود را حبس نکنید و بینی خود را نگه ندارید. ترجیحا از معرض عواملی که سبب تحریک عطسه می‌شوند دور شوید.

تب بعد از عمل تومور هیپوفیز

چنانچه تب شما افزایش یافت مصرف استروئید را دو برابر کنید تا از شدت تب بکاهد. حتما با جراح هیپوفیز تماس بگیرید.

حمام بعد از عمل تومور هیپوفیز

هر زمانی می‌توانید حمام کنید. جهت حمام کردن طی اولین هفته پس از جراحی تومور هیپوفیز، ناحیه جراحی را با پلاستیک بپوشانید. اما پس از هفت روز خیس شدن زخم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

خم شدن و بلند کردن اجسام بعد از عمل تومور هیپوفیز

بلند کردن اجسام سنگین، تحمل کردن فشار و ورزش ممکن است سبب خونریزی شود، لذا طی دو هفته اول باید پرهیز شود. چنانچه نسبت به حالت عادی زودتر احساس خستگی کردید متعجب نشوید. حداقل چهار هفته برای انجام فعالیت‌های شدیدتر صبر کنید.