تومور مغزی

وقتی سرطان به مغز می‌رسد

برای افراد مبتلا به تومورهای مغزی راه‌های درمانی متنوعی وجود دارد. این گزینه‌ها شامل عمل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی است و اغلب افراد از ترکیب چند گزینه بهره می‌برند.
انتخاب هر یک از روش‌های درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع و درجه تومور مغزی
 • محل تومور در مغز
 • اندازه تومور
 • سن و شرایط جسمانی بیمار

در بعضی از موارد خاص سرطان‌های مغز، پزشک معالج ناچار است مایع نخاعی را هم بررسی کند تا مطمئن شود سلول‌های سرطانی ستون فقرات و نخاع را تحت تاثیر قرار نداده‌اند.مراحل جراحی

به طور معمول عمل جراحی اولین گزینه انتخابی برای درمان تومور مغزی است. با این وجود، همین جراحی نیز انواع متفاوت دارد و با متدهای متنوعی انجام می‌شود. پیش از جراحی تمام و یا بخشی از سر بیمار را می‌تراشند و در برخی مواقع، عمل جراحی تومور تحت بیحسی عمومی صورت می‌گیرد.
عمل جراحی باز مغز را کرانیتومی می گویند. در این عمل،‌ به صورت موقت بخشی از استخوان جمجمه برای دسترسی به مغز برداشته می‌شود. جراح یک برش کوچک روی پوست سر ایجاد می‌کند و با کمک اره‌های مخصوص قسمتی از استخوان جمجمه را برمی‌دارد. بیمار ممکن است طی برداشتن تمام یا بخشی از تومور به هوش باشد که این تصمیم به نظر جراح بستگی دارد. تمام تلاش جراح در انجام چنین عمل‌هایی این است که تا حد امکان و بدون آسیب رساندن به بخش‌های سالم مغز، تومور را خارج کند. در حین جراحی از فرد خواسته می‌شود پای خود را حرکت بدهد، بشمارد، حروف الفبا را به ترتیب نام ببرد و یا یک داستان تعریف کند. توانایی شخص در دنبال کردن و انجام این دستورات به جراح در محافظت از بخش‌های مهم مغز کمک می‌کند.
بعد از برداشتن تومور، جراح قسمت باز شده جمجمه را با استخوان و یا قطعه ای فلزی یا پارچه می‌پوشاند و سپس شکاف پوست سر را بخیه می‌زند. گاهی ممکن است برداشتن تومور بدون آسیب رساندن به بخش‌های سالم مغز امکان‌پذیر نباشد. در این موارد پرتو درمانی و یا روش‌های دیگر تجویز می‌شود.

عوارض جراحی
احساس درد و ناراحتی تا چند روز بعد از عمل جراحی طبیعی است که با کمک دارو تا حد زیادی کنترل می‌شود. خستگی و ضعف از دیگر عوارض چنین عمل‌هایی است که به مرور زمان و با توجه به شرایط جسمی افراد مختلف،‌ بین چند روز تا چند هفته ادامه خواهد داشت.
از دیگر عوارض کمتر شایع بعد از چنین جراحی‌هایی ، آب آوردن مغز، ورم یا همان “اِدم مغزی” است. تیم مراقبت تا چند ماه بعد از جراحی، شرایط بیمار را از نظر علائم تورم یا فلوئید کنترل می کنند. گاهی برای کم شدن ورم برای بیمار استروئید تجویز می‌شود که یکی از انواع کورتیزون‌هاست و به کاهش تورم کمک می‌کند. گاهی برای خشک کردن فلوئید حتی عمل جراحی ثانویه توصیه می‌شود. در برخی موارد، جراح یک لوله نازک به نام شانت را در حفره مغزی می گذارد تا مایع مغزی نخاعی به راحتی از مغز خخارج شده وتوسط همین لوله به بخش دیگری از بدن منتقل و در آن قسمت خشک شود. به طور معمول مایع مغزی به سمت شکم و یا قلب هدایت می‌شود. عفونت، یکی دیگر از مشکلات بعد از جراحی تومور مغز است که با تجویز آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی تومورهای مغزی

ضمن آرزوی سلامتی و بهروزی برای شما بیمار عزیز دكتر گیو شریفی و گروه ایشان  جهت آگاهی از مراحل بعدی درمان توجه شما را به موارد زیر جلب می نماید.

در افرادی كه تحت عمل جراحی تومورهای مغزی قرار گرفته اند:

 • مراقبت از محل جراحی و پانسمان بصورت یك روز درمیان طبق آموزش پرستاران بخش در منزل تعویض شود. در صورت مشاهده ترشح غیرعادی و خیس شدن پانسمان و یا تورم و تجمع مایع زیرپوست بصورت غیرعادی با تلفن های مطب (4-88664963 021) تماس بگیرید یا به موبایل مطب پیامك بدهید و یا عكسی از محل جراحی بگیرید و به شماره 09304444509 در واتس آپ ارسال نمایید.
 • لطفا تا 2 هفته به محل جراحی و زخم آب نزنید. در صورتیكه زخم كاملا جوش خورده بعد از 10 روز می توانید به آرامی آن را بشورید.
 • بیماران بعد از جراحی حتما باید راه بروند. راه رفتن به گردش خون بهتر و جلوگیری از لخته شدن خون در اندام ها كمك كرده و از آمبولی جلوگیری می كند.
 • بیماران بعد از جراحی مغزی بهتر است تا ۲ هفته از انجام هرگونه فعالیت شدید و مسافرت هوایی خودداری کنند.
 • با توجه به محل قرارگیری تومور و درگیری الیاف حركتی در مغز و همچنین درگیری بلع بیمار بعد از عمل جراحی ممكن است دچار ضعف اندام ها و یا اختلال بلع شود كه در افرادی كه دچار ضعف اندام ها (دست و پا) می شوند بهتر است هر روز فیزیوتراپی و بازتوانی توسط گروه فیزیوتراپ در بیمارستان یا همراه بیمار كه آموزش دیده است انجام شود، و در افرادی كه دچار اختلال بلع می شوند اقدامات خاصی جهت تغذیه بیمار توسط تیم دكتر شریفی و تیم بیمارستان انجام می شود و خواهشمند است به توصیه های دكتر توجه فرمایید.
 • جوراب ضد آمبولی معمولا تا 2 هفته بعد از عمل باید استفاده شود، ولی در بیمارانی كه بعد از جراحی قادر به راه رفتن نمی باشند باید مرتب فیزیوتراپی شده و جواراب ضد آمبولی را همچنان استفاده كنند.
 • داروهایی كه هنگام ترخیص در بیمارستان توسط پزشك تجویز شده را طبق دستور تا اتمام داروها استفاده كنید و پس از اتمام دوز اعلام شده نیاز به مصرف دوباره و تمدید دارو نیست، اما داروهای ضد تشنج در صورت اتمام باید مجدد تمدید شده و تا حداقل 3 ماه مصرف شود. مصرف به موقع و مرتب داروهای ضد تشنج شامل فنی توئین، دپاكین، تگراتول و …. طبق دستور پزشك بسیار حائز اهمیت می باشد. البته با وجود مصرف دارو احتمال تشنج وجود دارد كه جای نگرانی نیست و باید با تلفن های مطب تماس بگیرید و یا به بیمارستان مراجعه كنید و نیاز به تنظیم دوز مصرفی دارو خواهید داشت.
 • بطوركلی در عمل های جراحی سنگین نیاز به بازتوانی تنفسی است بدین معنا كه فرد باید تشویق شود نفس های عمیق بكشد تا ریه به ظرفیت قبلی خود بازگردد، علاوه بر این برای تشویق تنفسی می توان با كوبیدن ضربات آهسته و متناوب در قسمت های خلفی و قدامی قفسه سینه ترشحات ریوی را جابجا كرده و كمك به سرفه بیمار كنیم كه به این فرایند فیزیوتراپی تنفسی می گوییم. بهتر است در این دوران فرد مایعات زیاد نوشیده و در صورت لزوم بخور مرطوب برای بیمار گذاشته شود. باز نشدن ریه بخصوص در روزهای ابتدایی بعد از بیهوشی كه در اصطلاح پزشكی به آن آتلكتازی می گوییم می تواند منجر به بروز تب شود ، لذا تب در روزهای ابتدایی بعد از عمل بیانگر عفونت می باشد و درمان اصلی آن تحرك، مصرف مایعات و فیزیوتراپی تنفسی است.
 • زمان اولین مراجعه به مطب برای همه بیماران حدود 14 الی 20 روز پس از جراحی می باشد. لطفا بلافاصله پس از ترخیص با شماره تلفن های مطب (4-88664963 021) تماس گرفته و جهت تعیین تاریخ و ساعت دقیق ویزیت هماهنگی به عمل آورید. زمان مراجعه به مطب در مورد بیمارانی که نمونه آنها جهت تشخیص به پاتولوژی ارسال شده است پس از آماده شدن جواب پاتولوژی می باشد.
 • جواب نمونه ارسالی برای پاتولوژی معمولا پس از 14 الی 20 روز آماده می شود. باتوجه به اینكه همكاران پاتولوژیست جهت تهیه گزارش پاتولوژی، MRI قبل از عمل بیمار را نیاز دارند اگر MRI خود را به پاتولوژی یا بیمارستان داده اید حتما MRI خود را از آنها تحویل بگیرید.
 • زمان کشیدن بخیه ها معمولا 14 الی 20 روز پس از جراحی می باشد که در صورت تمایل در اولین ویزیت در مطب انجام می شود. در غیر اینصورت می توانید به درمانگاه بیمارستان یا درمانگاه محل سكونت خود مراجعه فرمایید.
 • لطفا همیشه در هنگام مراجعه به مطب همه مدارک قبل و بعد از عمل از جمله عکسها و خلاصه پرونده بیمار را همراه داشته باشید.

 

منابع:
http://www.medicinenet.com/
http://www.cancer.gov/
http://www.webmd.com/

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 154

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

91 دیدگاه

 1. مریم گفت:

  کاش درباره عوارض عمل تومور مغزی در درازمدت هم مطلبی بنویسید . و راه های کمک به بیمار و نجات از افسردگی بعد از عمل و ناتوانی جسمی راهنمایی کنید

  • مدیر سایت گفت:

   ما انواع مختلفی از تومور های مغزی داریم که بسته به نوع شون عوارض شون مختلفه و نمیشه کلی گفت
   درباره افسردگی و … که لزوما به جراحی مغز ربط نداره به روان پزشک مراجعه کنند

 2. کاظی گفت:

  سلام دکتر جان. بدلیل تومور مغزی و عمل انجام شده آیا غده هیپوفیز تاکنون پیوند شده است و یا قابل پیوند هست؟

  • مدیر سایت گفت:

   نوع تومور مغزی تون چی بوده و ارتباطش با هیپوفیز و پیوندش چیه؟
   خیر پیوند هیپوفیز انجام نمیشه

   • سمیه نصیری گفت:

    سلام من در تاریخ ۷/۱۱/۱۴۰۱ آقای دکتر گیو عمل مخچه را برای من انجام داد . که ایشون قبل عمل با توجه به ام ار ای ، احتمال تومور مغزی سمت چپ مغزم رو دادن ، اما هنگام عمل توموری یافت نشد و معلوم شد ،خونریزی مغزی بوده ، حالا با توجه به اینکه در عمل جراحی پشت گردن و سر من باز شده ،گردنم رو که حرکت ،جدید ، گردنم تیر می کشه ، می خوام بدونم این عارضه بدتر می شه ، یا امکان درست شدنش هست و اینکه دست چپم هم کارایی سابق رو نداره و تو بعضی حرکات دچار مشکل میشم .

    • مدیر سایت گفت:

     به هرحال عوارض عمل جراحی و خونریزی مغزی بوده و به مرور زمان بهتر خواهد شد

 3. حسین گفت:

  با سپاس فراوان از اطلاعات ارائه شده در خصوص مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل جراحی تومور مغزی

 4. مهسا گفت:

  سلام من ۳۳ سالمه و ۱۲ ساله یه توده سرطانی داخل مغزم چسبیده به بافته مغزمه هر ماه امپول میزنم برای کنترل رشد این توده و الان اندازش مانند ارزنه.چند ساله پیش مدارکم رو برای دکتر سمیعی فرستادم و ایشان گفتند باید ۳۵ سالگیت تموم شه که مغز نهایته رشدشو بکنه میخام بدونم چقدر به عمل یا درمان من یا زنده موندنم امید هست ? از این وضعیت بلاتکلیفی خسته شدم

  • مدیر سایت گفت:

   نوع تومور مهمه ، باید با ام ار ای بن مطب مراجعه کنند

 5. محمدرضا عسگری گفت:

  با سلام من تاریخ 26 تیرماه جراحی تومور مننژیوم انجام دادم دو هفته دارو مصرف کردم و داروهام تموم شد
  اما همچنان سر درد دارم
  می خواستم بدونم سردردم تا کی ادامه داره
  با مسکن کمی بهتر میشم اما بازم ادامه داره

  • مدیر سایت گفت:

   سردرد مننژیوم ممکنه تا ۶ ماه بعد ادامه داشته باشه ب مطب مراجعه کنه داروی مناسب تر بگیره

  • امین گفت:

   با سلام با توجه به اینکه سال ۹۳ عمل تومور انجام دادم، چند ماه هست که قسمت خالی عمل آب آورده و تقریبا همه جای سر پخش میشه و سردرد هم دارم.نظر شما رو میخواستم.

 6. محمدرضا گفت:

  با سلام من حدود بیست روز پیش جراحی تومور انجام دادم از یک هفته پیش احساس میکنم در محل جراحی مایع زیر پوستم هست البته تورمی وجود نداره
  چند روز اول در یک قسمت متمرکز بود اما الان بنظر میاد پخش شده است
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت گفت:

   از عوارض عمله اگر به بیرون راهی نداره و ترشحی نداره ینی مشکل جدی نیست
   میتونید به پزشک مراجعه کنید برای تخلیه کردنش

 7. محمدرضا گفت:

  با سلام من حدود سه هفته پیش جراحی تومور مغزی انجام دادم بعد از دو هفته احساس کردم زیر محل جراحی مایعی جمع شده در ابتدا مایع یک جا متمرکز بود اما الان پخش شده و تورمی نداره
  می خواستم بدونم این مایع رفته رفته جذب میشه
  با تشکر

 8. پیمان گفت:

  سلام.
  احتراما پدر من یک ماه هست عمل مننژیوم اولفکتوری بزرگ انجام دادن.
  الان بعداز یکماه در تکلمش دچار مشکل شده و تقریبا زبونش سنگینه،حافظش بیشتر وقتا دچار اختلال هست و بی اختیاری ادرار دارند،
  لطفا راهنمایی کنید…
  (پدرم توسط دکتر گیوشریفی جراحی شدن)

 9. آزاده گفت:

  با سلام خواهر من سال ۹۶ جراحی تومور مننژیوم داشت گفتن موفقه ولی متاسفانه امسال عود کرده و پنج سانته آیا باید دوباره جراحی باز بشه؟خطرناکه؟

  • مدیر سایت گفت:

   عود مننژیوم چیز عجیبی نیست و باید با اخرین ام ار ایش مراجعه کنه و احتمال زیاد دوباره جراحی خواهند شد
   و مشکل خاصی بوجود نخواهد امد

 10. سینا گفت:

  سلام و عرض ادب خسته نباشید
  خواهر من۲۳سالشه
  توی سرش یه تومور داره که یک‌ بار نمونه برداری شده و گفتن خوش خیمه و پرتو درمانی انجام داده بهتره شده الان یک ماهیه که حالش دوباره بد شده و مشکل بلع و تنفسی پیدا کرده و دکترا میگن محل تومور سقف جمجمست میشه راهنمایی کنید ممنون میشم ??

  • مدیر سایت گفت:

   باید ام ار ای ایشان دیده بشه و معاینه بشه بسته به نوع تومور و رشدش درباریشان تصمیم گیری خواهد شد

 11. Bh.Am گفت:

  سلام من سال ۹۳ توسط دکتر شریفی عمل تومور خوش خیم داشتم که قسمتی از ورم هنوز باقی مونده ضمنا آب آوردن مغز هم دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت گفت:

   خب ما باید دقیقا بدونیم چه نوع تومور خوش خیمی بوده و البته اگر ترشحی به خارج نداره جای نگرانی نیست
   با اخرین ام ار ای به مطب مراجعه کنند

  • Taha گفت:

   سلام پدر من رو چند هفته پیش دکتر گیو شریفی عمل کردند الان یه کند وقته یکدفعه چشمشون درد شدیدی میگیره چند دقیقه بعد آروم میشه علتش چیه پدرم ۴۰ سالشونه
   تومور GBM و قرص شیمی درمانی سی سی آن یو رو مصرف کردند تا نوبت پرتو درمانیشون شه

 12. شادی گفت:

  سلام من مننژیوم اولفکتوری دارم و اندازه اون ۲/۵ سانت در ۲ سانت هست در صورت جراحی چه عوارضی ممکنه برای من پیش بیاد

  • مدیر سایت گفت:

   عارضه ای نخواهد داشت ولی اگر بزرگتر بشه و جراحی نکنه امکان درگیری بینایی و بویایی را خواهد داشت

 13. Ali.kh گفت:

  با سلام و عرض ادب

  از بیرجند مزاحم میشم

  یک توده ای داشتم که بعد دو تا عمل در سال 98 الان دوباره کیست دورش جمع شده

  دکتر قائمی با مقایسه ام آر آی سه ماه پیش و الان فرمودن کیست هست و باید سر باز شه و به عمل نیاز داره

  البته گفتن خود توده که برداشتن رشد چندانی نکرده

  بعدشم یه لوله میذارن داخل مغز وتوده که هر وقت آب آورد دیگه نیاز به باز کردن سر نباشه

  خواستم نظر شما رو هم در این رابطه بدونم

  • مدیر سایت گفت:

   اگر کیس مورد نظر کرانیوفارنژیوم باشد امکان چندین نوبت عود وجود دارد و احتمال جمع شدن مایع درون کیست زیاد است ، بسته به ام ار ای امکان نیاز به جراحی مجدد وجود دارد.

 14. mina گفت:

  بیمار ما تقریبا سە ماه پیش جراحی تومور داشتە, زخم بخیەهاش کامل خوب شدە بود, ولی الان تقریبا دو هفتە ای میشە محل بخیەهاش از دو جا سوراخ کوچیک پیدا شده و ترشح زرد رنگ ازشون خارج میشە بعدشم حالت جامد مانند پیدا میکنە, وضعیتش خوبه , میخواستیم ببینم این مربوط به سرش میشه یا فقط پوستییه؟؟

  • مدیر سایت گفت:

   احتمال زیاد مربوط ب پوسته اما برای ویزیت ب مطب مراجعه کنند

  • فرشاد گفت:

   سلام خسته نباشید
   برادرم ۲۰ روز قبل عمل تومور مغزی کرده
   مایع مغزی زیادی جمع شده بود که وقتی بعد ۱۴ روز اومدیم مطب دکتر واسه کشیدن بخیه هاش اون مایع رو هم کشیدن ولی بعد ۱ هفته دوباره به همون اندازه تقریبا بیشتر جمع شده چیکار باید کرد

   • مدیر سایت گفت:

    اگر میزان مایع جمع شده بیش از اندازه یک مشت می باشد مجدد به پزشک مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید ایشان مایع تخلیه شود در صورت تکرار آن و یا افزایش حجم مایع ممکن است نیاز به عمل جراحی شنت گذاری باشد

 15. ملوک صنعتی گفت:

  با سلام.من 8 ماه قبل توسط اقای دکتر شریفی ودکتر افتخاری عمل نورم اکوستیگ شدم ولی هنوز در شب و زمین نا هموار عدم تعادل دارم ودرضمن bell palsy دارم وبهبودیش خیلی کند پیش میره فیزیو تراپی برای من دستور ندادند ولو ماساژ صورت انجام میدم چشمپزشک هم منو میبینه خشکی شدید دارم چکنم با صورتم لطفا مراراهنمایی کنید در سر م هم درعمل دوم شنت گذاشتن بعد 3 ماه mri برایمن نوشتند و منو ویزیت کردند ایا فلجی صورتم خوب میشه

 16. حسین گفت:

  سلام ببخشید من پدرم تومور gbm داشتن هفتم ماه آذر عمل شدن تا جواب پاتولوژی برگشت و الانم منتظر هستیم تا برای پرتو درمانی نوبت بهمون برسه میخواستم بدونم ایا این تاخیر نزدیک به دوماه برای پرتودرمانی تاثیر روی تومور داره و اینکه پدرم هنوز مجبوره دگزا مصرف کنه تا کی باید این دگزا رو تزریق کنه

  • مدیر سایت گفت:

   سرعت رشد تومور گلیوبلاستوما براساس عوامل مختلفی هست و نمیشه بگیم برای همه بیماران یکیه ، درباره نحوه ادامه درمانش هم تحت نظر پزشک خودشون باشن و دستورات ایشون رو اجرا کنند

 17. مادر بنده سال ۹۴ عمل تومور مغزی از نوع مننژیوم انجام دادن … سال ۹۸ عود کرد و دوباره عمل انجام شد با این تفاوت که فلج شد.. و بعد عمل پرتو درمانی انجام شد … حالا بعد دوسال از پرتو درمانی بازم هم رشد کرده و در دوناحیه درامده .. لطفا راهنمایی کنید چه کار کنیم که به جراحی نره چون اصلا شرایط جراحی نداره

  • مدیر سایت گفت:

   با اخرین ام ار ای و ام اری قبل از عمل به مطب مراجعه بشه

 18. Abi گفت:

  سِلام .خانمم ۳۱ سالشه سردرد داشتن بردم بیمارستان جراحی شدند .جواب پاتولوژی گرید۴ گلیوبلاستوما رو نشون داد
  بعد از یک ماه سردرد های شدید سراغشون میاد .دوبینی چشمشون هم داره بدتر میشه .بنظرتون احتمال عود تومور وجود داره?
  ایا دوبینی چشمشون خوب میشه ؟

  • مدیر سایت گفت:

   بله احتمال عود وجود داره
   گلیوبلاستوما یک نوع تومور بدخیم مغزیه ، درباره دیدشون باید معاینه بشن حتما و اینکه تومور قبلی در کدوم ناحیه از نغز بوده؟
   در کل بهتره که یک ام ار ای با تزریق جدید از مغزشون گرفته بشه و با جوابش به جراح مغز و اعصاب مراجعه بشه.

   • پارسا گفت:

    پدر من سال ۱۴۰۰ با تشخیص gbm گرید ۴ توسط دکتر گیو شریفی تحت عمل جراحی قرار گرفتند بعد از مصرف تمودال و رادیوتراپی مجددا دچار عود شدند که به تشخیص دکتر ایمنی درمانی را شروع کردیم آخرین ام آر آی عود تومور را نشان نداد منتهی تجمع مایع را نشان داد که حدود ۲ هفته هستش که پدر من تقریبا اصلا تعادل ندارند و نمیتونن راه برن بنظر شما براشون چه اقدام درمانی میشه انجام داد.

 19. Ses گفت:

  سلام
  متاسفانه خاله ی من بعد از ۵ روز عمل در آوردن تومور مغزی نمی تونه خوب راه بره و با کمک می تونه در حد چند قدم بر داره و دست راست ایشون سر هست
  آیا این مشکل رفع می شه به مرور زمان ؟

  • مدیر سایت گفت:

   بستگی داره تومور چه نوعی باشه و در چ ناحیه ای از مغز باشه و جراحی چطور پیش رفته باشه؟ چند سالشونه و چند وقت از جراحی گذشته؟

 20. محسن گفت:

  سلام همسر بنده در تاریخ 7*10*1400توسط دکتر شریفی جراحی گلیوم تمپرال چپ شدند که از نوع درجه دو تشخیص داده شد بعلت مشکلات بعد از جراحی داروهای ضد تشنج مثل لوبل دپاکین واپیکسابان مصرف میکنه اما حدود سه ماهه که علی رقم گرسنگی شدید بو وطعم غذا اونو به شدت اذیت میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید .در ضمن از شهرستان مزاحم میشم وامکان مراجعه حضوری ندارم ممنونم

 21. ابراهیم گفت:

  سلام من خواهرم دو هفته هست ک عمل جراحی تومور مخچه داشته و جراحی موفق بوده دکتر موسوی نژاد جراحی کرده و قبل جراحی اب هم تو سرش جم شده بود تا به امروز مشکلی نبوده ولی امروز ۳ بار استفراغ داشته ممکن هست که بازم اب جم شده باشه یا مشکل جدی به وجود امده باشه؟

 22. Sadr گفت:

  پدر من ۶۴ ساله هستند ۶ ماهه متوجه شدیم تومور gbm دارند تومور در بطن راست مغز هست پرتو درمانب و سه نوبت شیمی درمانی شدند در دید و راه رفتن مشکل دارند و قسمت چپ بدنشون توانایی کمی داره
  الان در کنار توده لخته خون دیده شده لخته خون تا چقدر میتونه خطرناک باشه؟؟

 23. علی بیگ گفت:

  با سلام
  برادر بنده 46 ساله هستش سمت راست نیمکره تومور داره در حال حاضر انگشتان دست سمت چپش بی حس شدن و خودم حس میکنم شرایطش روز بهروز نامساعدتر میشه

  تومور درناحیه اعصاب حرکتی قرارداره و فکر میکنم از نوع گلیوما نوع 2 باشه
  آیا عمل جراحی بشه ممکنه روند حرکتی دست ها بهتر شه و یا نه ممکنه کل سمت چپ بدن از کار بیفته و یانه همین حالت بمونه
  دستور چیه ممنون میشم یه توضیح بفرمایید

  • مدیر سایت گفت:

   اگر عمل کند هر کدام از حالات احتمال بوجود آمدنش وجود دارد ولی اگر عمل نکند به سمت بدخیمی میرود و خطرناک است.

 24. احمد گفت:

  با سلام و احترام
  مادر بنده حدود یک هفته عمل مننژیوم پتروکلایوال انجام داده اند،الان در منزل احساس بی حالی و خستگی دارند و زیاد میخوابند، کمی در برخی نقاط صورت احساس بیحسی و خارش دارند. آیا نیاز به درمان خاصی هست یا از روند دوره نقاهت است.
  با تشکر

 25. حسین 87 گفت:

  درود
  مادر بنده در تاریخ 04/09/1401 عمل جراحی تومور گیلوما اینسولا توسط دکتر گیوشریفی انجام داد که بعد از عمل گفتن توده کامل خارج شده؛ مدتی که تو بیمارستان بستری بود حرکت و غذا خوردن و ورم صورتش عالی بود. از وقتی اوردیمش خونه موارد زیر رو مشاهده کردیم:
  ۱. هر روز یک مرتبه استفراغ
  ۲. خواب زیاد در طول روز
  ۳. بی اشتهایی و کم خوراک شدن
  ۴. شکم خیلی خوب کار نمیکند
  ۵. ورم صورت که گاهی کم و گاهی زیاد میشود.
  ۶. توانایی. راه رفتن و انجام حرکات نسبت بهزمان بستری بودن در بیمارستان سیر نزولی داشته به گونه ای که دیشب چندین بار حین راه رفتن دچار عدم تعادل شده و سمت چپ بدن کمی لمس شده (تومور سمت راست بود).

  متاسفانه من شهرستان هستم و فاصله ام زیاد هست و چندین بار با مطب تماس گرفتم گفتن عادی هست بعد از عمل؛ ممنون میشم جهت انجام اقدامات فوری راهنمایی بفرمایید.
  جواب نمونه برداری هم 26/9/1401 آماده خواهد شد.

  از لطف و شکیبایی شما سپاس گزارم.

  • مدیر سایت گفت:

   سلام باتوجه به اینکه تایم زیادی از عملشون نگذشته و خوب عمل مغز عمل سنگینی هست و به تبع تا مدتی عوارض خواهد داشت ، جواب پاتولوژی رو بفرستید
   درباره استفراغ و کار کردن شکم هم در صورت ادامه علائم به پزشک داخلی مراجعه کنید
   و درصورت تشدید علائم در یک ماه اینده به مطب مراجعه کنید

 26. علی گفت:

  سلام جناب دکتر
  ۱۹ سالم است
  خواستم سوالی رو بپرسم
  من در یک تا دوسال پیش به ناحیه پشت سرم که دست میزدم و با انگشت کمی فشار میدادم متوجه برآمدگی تقریبا اندازه نخود شدم اخیرا که امتحان میکنم متوجه شدم که این برآمدگی تبدیل به دوتا برآمدگی شده به اندازه دوتا نخود تقریبا بلکم کوچکتر
  در حالی که آن طرف سرم هیچ برآمدگی ب این صورت نیست
  آیا لازمه که برم مطب و عکس بگیرم یا نه
  تومور با لمس قابل تشخیص نیست؟
  اگر بگید ممنون میشم واقعا سردر گمم

  • مدیر سایت گفت:

   لطفا جهت معاینه به همکاران داخلی مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

 27. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من عاشق دختری هستم، الان متاسفانه متوجه شدیم تومور مغزی بدخیم داره ،خیلی حالم بده میخواستم بدونم حالش خوب میشه که درمان کامل بشه یا بعد از چند سال فوت میکنه؟؟در ضمن ۱۶سالش هست ،ممنون میشم جواب بدین.

 28. امیر گفت:

  سلام مادر من خانوم ۴۵ ساله بعد از عمل جراحی تومور گلیوبلاستوما فلپ چپ دچار ترشح مایع مغزی از محل جراحی و رادیوتراپی شده و لایه مغزیش جوش نمیخوره الان شیش ماهه ترشح داره میشه راهنمایی کنید چیکار کنیم

  • مدیر سایت گفت:

   تشریف بیارید مطب تا معاینه شوند.

   • حدیث گفت:

    سلام ‌وقت بخیر مادرم حدود ۱۰ روز پیش عمل مننژیوم انجام دادن توسط اقای دکتر گیو شریف خداروشکر و با تشکر فراوان از اقای دکتر حال جسمی خوبی دارن منتها دست سمت راست ایشون بعد از عمل به شدت کبود بود و درد میکرد اما به مرور درد دستشون بیشتر شده و اصلا نمیتونن تکون بدن آیا این طبیعیه ؟

    • مدیر سایت گفت:

     به علت زمان طولانی جراحی های مغز و اعصاب و بی حرکت بودن بیمار این عوارض اتفاق می‌افتد می توانند با انجام فیزیوتراپی شرایط بیمار را بهتر کنند

 29. پویا گفت:

  سلام خسته نباشید جناب خواستم بدونم اگه تومور پخش بشه و بدن بوی بد بده باید چیکار کرد ممنون میشم جواب بدین مرسییی❤🙏

 30. سعید صدیقی طسوجی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز میگن معجزه بنده الان صدرصد میتونم بگم وجود پرفسور شریفی یه معجزه هست پنجه طلا ایشون منو عمل تومور کردن الان 2هفتس کارهامو خودم انجام میدم رانندگی میکنم و…. آقا دستتون رو میبوسم

 31. سعید صدیقی طسوجی گفت:

  ضمن عرض خسته نباشید خدمت پرفسور واکیپ خوبشون. جناب آقای دکتر دست بوس تونم آقا منو عمل کردین واقعا کارتون عالی بود و حرف نداره کوچکترین عوارضی من ندارم خیلی ممنونم از لطفتون

 32. هادی پور گفت:

  سلام خسته نباشید من۳۸سالمه برج ۲ ۱۴۰۲جراحی مغز داشتم منژیوم الان بعد ۴ماه هنوز سرم گاهی درد شدید داره وجای عملم هم چاله شده هم خیلی تیر میکشه در حدی که چشمام سیاهی میره سر کارم به مشکل برخوردم نمیتونم زیاد سر پا وایستم میشه راهنماییم کنید بهم گفتن میتونم برای از کار افتادگی اقدام کنم کمرم هم جراحی شده ۶تا هم پلاتین داره ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   اقدام جراحی دیگری نیاز نمی‌باشد ولی با متخصص نورولوژی مشورت بفرمایید و درمان‌های دارویی را انجام دهید

 33. امین گفت:

  سلام با توجه به اینکه در سال 93 تومور داشتم و توسط خود دکتر عمل شدم مدتی است که سرم
  آب آورده و توی همه سرم پخش شده
  . آیا باید دوباره محل عمل کامل باز بشه و خالی بشه یا راه دیگری هم هست؟

  • مدیر سایت گفت:

   بستگی به محل تومور و جنس آن دارد بهتر است با ام آرای جدید به مطب مراجعه بفرمایید

 34. ... گفت:

  سلام خسته نباشید ، مادر من ۵۰ سالشه. حدود دو سال پیش جراحی تومور مغزی مننژیوم استیپیکال داشتن ، حالا تومور تو همون ناحیه عود کرده و حدود دو سانتی متره آیا نیاز به جراحی یا پرتو درمانی داره ؟ ناگفته نمونه هر ۶ ماه یکبار چک شده و تا ۶ ماه گذشته هیچ مشکلی نداشته ، و ام آر آی جدیدش اینو نشون داد .

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و وقت بخیر نیاز به بررسی مدارک ایشان می‌باشد

 35. بهرام جلالی گفت:

  باســـلام و عرض خستہ نباشید و باتشڪــر ویژه بہ حضور جناب پورفسور گیـــوشــریفی و دیگر دست اندرڪاران در لباس مقــدص .جلالی هستم از تبـــریـــز . حدودا نزدیڪ بہ ماه هست خانوم بنـــده ڪہ تومور مننــژیوم از نوع یڪ در روی عصب پنجـــم داشتن توسط اقاے دڪتــر عمل جراحے صورت گرفتہ ڪہ از هــر لحاظ دستبوسشون هستم منتہی نصب بہ افت فشار و احساس درد سوزشے در محل عمـل احساس میڪنہ ڪہ راهنمایے بفــرمایین ممنــون میشــم در ضمن قـــراره یڪ ماه بعد هــم با نتیجہ ام ار ای خــدمت برسیــم

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و وقت بخیر نیازی به اقدام خاصی نیست به همراه نتیجه تشریف بیاورید

 36. قادری گفت:

  با عرض سلام بنده ۳۵ سال دارم سال ۱۳۹۲ تومور مننژیوم داشتم عمل شدم الان ام آر آی گرفتم دوباره عود کرده ولی سایزش کمه در حد ۱۸در۲۴ میلیمتر احتمال داره بزرگ شدنش هست و بازم لازم به جراحی بشه،در ضمن ورزش بدنسازی انجام میدم احتمال داره به دلیل بدنسازی عود کرده باشه

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام با توجه به اینکه جنس تومور د ۴ می‌باشد می‌بایست اقدام پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام دهد تا از رشد مجدد تومور و انتشار آن جلوگیری شود

 37. مریم گفت:

  با سلام وقت بخیر
  من چند وقت پیش تصاویر و گزارش ام آر ای مادرم رو از طریق تلگرام ارسال کردم دوتا تیک آبی خورده ولی پاسخی داده نشده
  مادرم 76 سال دارد و تومور بزرگ مننژیوم در تمپورال چپ تشخیص داده شده ولی بجز اختلال حافظه که بیشتر گم کردن جملات هست هیچ علائم دیگری ندارند دو تا دکتر دیگر گفتن باید شش ماه دیگر mri با تزریق انجام بشه که روند رشد تومور مشخص بشه لطفا من از خوزستان مزاحمتون می شم چون برای احتمال شروع آلزایمر ام آر آی دادن که متوجه تومور شدن و مادرم از این مسئله اطلاعی ندارند می خواستم اگه ببینم اگه نظر دکتر هم به فالو کردن تومور هست که شش ماه دیگه نوبت بگیرم و خدمتشون برسم

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و وقت بخیر حتماً فالو شود و تصاویر جدید توسط پزشک بررسی شود

 38. افضلی گفت:

  سلام خواهش میکنم جواب بدید خیلی نگدانم
  مادر بنده ماه پیش بیهوش شدن فشارشون روی ۴ بود
  آزمایشات مختلف گرفته شد که سیتی اسکن و mriمعمولی سالم بود ولی mriتزریقی و به یه دکتر نشون دادیم گفتن تومور مننژیوما دارن که اصلا خطدی نیست و نیاز به دارو و جراحی نداره و حیلی ها شاید داشته باشن
  بنظر شما واقعا خطری نداره؟

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و وقت بخیر نیاز بررسی مدارک می‌باشد اگر تومور کوچک باشد و محل قرارگیری آن فشار به اعصاب و عروق وارد نکند ممکن است نیاز به جراحی و اقدام درمانی نداشته باشد

 39. مینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تقریباً یک ماه پیش توسط دکتر گیو شریفی عمل اپیدرموئید cpa انجام دادم، الان گردنم تیر میکشه، شانه سمت چپم هم درد میکنه و روی شصت دست چپم هم کمی بی حس شده
  وقتی سرم رو به چپ و راست میچرخونم روی گردن سمت چپم برجسته میشه انگار عصب کشیده میشه
  با وجود اینکه چپ دست هم هستم تقریبا هیچ کاری نمیتونم انجام بدم

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام ممکن است به علت عمل جراحی که انجام شده است عضلات اون ناحیه ضعیف شده باشند و طبیعتاً فعالیت عادی نداشتید پس بهتر می‌باشد با یک مرکز فیزیوتراپی و متخصص مشورت بفرمایید تا عضلات ناحیه گردن و دست‌ها را تقویت کنند

 40. سودا گلی گفت:

  سلام
  مادر من 67 سالشونه و الان تومور مننژیوم فرونتال بون راست دارن که البته در حد تشخیص ام ار ای بوده و دکتر گیو گفتن مننژیوم هست . آیا بعد عمل فلج و و عوارض دیگه ای برای مادرم پیش نمیاد …

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام نیاز به بررسی دارد به هر حال عمل‌های مغز و نخاع حساسیت‌های بالایی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =