فتق (بیرون زدگی) دیسک گردن زمانی اتفاق می‌افتد که ماده ژله مانند موجود در مرکز دیسک گردن از منطقه‌ای که در دیواره سخت خارجی، ضعیف و شکننده شده، بیرون بزند. ممکن است زمانی که ماده ژله‌ای موجود در دیسک گردن ، عصب ستون فقرات را لمس یا فشرده کند باعث ایجاد درد گردن یا بازو، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن ‌شود. استراحت، داروهای ضد درد، تزریق در ستون فقرات و فیزیوتراپی اولین گام برای بهبودی دیسک گردن است. اکثر مردم طی 6 هفته بهبود می‌یابند و به فعالیت عادی باز می‌گردند. اما اگر علائم ادامه پیدا کند، ممکن است جراحی دیسک گردن توصیه شود.

آناتومی دیسک گردن

برای درک بهتر فتق دیسک گردن دانستن عملکرد ستون فقرات می‌تواند مفید باشد. ستون فقرات از 24 استخوان متحرک به نام مهره‌ها ساخته شده است. بخش گردن ستون فقرات وزن سر شما که تقریبا 4.5 کیلوگرم است را تحمل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد سر خود را به جلو و عقب تکان دهید و گردش 180 درجه داشته باشید. 7 مهره گردنی به نام C1 تا C7 وجود دارد. دیسک‌ها مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند و و با عملکرد خود به عنوان ضربه‌گیر مانع از ساییده شدن مهره‌ها بر روی هم می‌شوند. حلقه خارجی دیسک آنولوس (حلقه) نامیده می‌شود. مرکز هر دیسک با ماده‌ای ژله مانند پر شده است و در سطح هر دیسک، یک جفت اعصاب نخاعی از طناب نخاعی خارج و در بدن پخش می‌شود. نخاع و اعصاب نخاعی مشابه با تلفن عمل می‌کنند و اجازه می‌دهند پیام‌ها یا تحریکات بین مغز و بدن (اندام‌ها) رفت و آمد کنند.

فتق دیسک گردن چیست؟

هنگامی که ماده ژله‌ای از مرکز دیسک از طریق پارگی ایجاد شده در آنولوس دیواره دیسک خارج شود، فتق دیسک گردن یا بیرون زدگی دیسک گردن ایجاد می‌شود. تماس ماده ژله‌ای با اعصاب باعث تحریک (تحریک شیمیایی) می‌شود. درد ایجاد شده ناشی از التهاب و تورم عصب نخاعی به دلیل فشار موجود بر روی دیسک بیرون زده می‌باشد. با گذشت زمان، فتق دیسک گردن تمایل به کوچک شدن دارد و ممکن است منجر به تسکین درد به صورت جزئی یا کامل شود. در بیشتر موارد درد گردن و یا دست در طول 6 هفته بهبود می‌یابد.

علائم دیسک گردن چیست؟

اگر شما دیسک گردن دارید، ممکن است دردی را احساس کنید که در طول بازو و دستتان منتشر می‌شود. همچنین احساس درد در ناحیه شانه یا گردن هنگام چرخش سر و خم شدن گردن را خواهید داشت. گاهی اوقات ممکن است اسپاسم (گرفتگی) عضلانی داشته باشید (به این معنا که عضلات غیر قابل کنترل می‌شوند). گاهی اوقات درد ناخوشایند و سوزش در بازوی شما وجود دارد. همچنین ممکن است ضعف عضلانی در عضلات دو سر و سه سر و همچنین در پروسه هند گریپ (گرفتن وسایل) داشته باشید.

علل ایجاد کننده دیسک گردن چیست؟

•دیسک گردن ممکن است به علت آسیب دیدن یا حتی خود به خود ایجاد شوند.
•بلند کردن نامناسب اجسام نیز می‌تواند منجر به ایجاد دیسک گردن شود.
•بالا رفتن سن نقش مهمی در ایجاد انواع دیسک‌ها از جمله دیسک گردن دارد. با افزایش سن، دیسک‌های شما خشک‌تر و سخت‌تر می‌شوند. دیوار بیرونی و فیبری سخت دیسک ممکن است تضعیف شود و دیگر قادر نخواهد بود که هسته ژله‌ای را در مرکز قرار دهد. این ماده ممکن است از طریق یک پارگی در دیواره دیسک، خارج شده و باعث ایجاد درد در هنگام تماس با عصب شود.
•ژنتیک فرد نیز در ابتلا به دیسک گردن موثر است.
•سیگار کشیدن نیز از جمله علل ایجاد دیسک گردن و دیگر انواع دیسک است.
•برخی از فعالیت‌های شغلی و تفریحی نیز می‌تواند منجر به انحطاط زودرس دیسک گردن و آسیب آن شود.
فتق دیسک گردن بیشتر در افرادی که در دهه 4 و 5 زندگی خود هستند رایج است، اگر چه افراد سالخورده و میانسالی که فعالیت فیزیکی خاصی دارند، در گروه با خطر ریسک بالا قرار می‌گیرند.
قابل ذکر است تنها 8% از فتق دیسک‌ها مربوط به ناحیه گردن (دیسک گردن) است.
اگر می‌خواهید در مورد جراحی دیسک و مهره گردنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.