کالوزوتومی (Callosotomy)

کالوزوتومی (Callosotomy)

کالوزوتومی چیست؟

کالوزوتومی، نوعی جراحی است که طی آن، جسم پینه ای مغز تقسیم می شود. این جسم پینه ای یک فیبر است که دو بخش راست و چپ مغز را به هم متصل می کند. در مغز سالم، فعالیت الکتریکی توسط جسم پینه ای از یک طرف مغز به طرف دیگر مغز جریان می یابد. در کودکانی که مبتلا به تشنج هستند، برخی فعالیت الکتریکی غیر طبیعی نیز از طریق این رابط منتقل می شود. میزان این جریان غیر طبیعی از یک طرف مغز به طرف دیگر آن، با تقسیم کردن همه یا بخشی از جسم پینه ای مغز، کاهش می یابد. کاهش این جریان های غیر طبیعی می تواند به درمان کودکان مبتلا به انواع خاصی از تشنج کمک کند.

کالوزوتومی یک جراحی برای درمان تشنج نیست، اما می تواند یک تسکین دهنده در نظر گرفته شود. کالوزوتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. داروی بیهوشی فرد را در خواب عمیقی فرو می برد و عمل جراحی در مدت زمان حدود سه تا چهار ساعت انجام می شود. در کالوزوتومی سر بیمار به طور کامل تراشیده نمی شود، بلکه تنها یک نوار از موی بالای سر، در محلی که پزشک جمجمه را سوراخ می کند، تراشیده می شود. پزشک قسمت کوچکی از استخوان جمجمه را برای انجام عمل جراحی بر می دارد، جسم پینه ای مغز را برش می زند و سپس بعد از تقسیم جسم پینه ای، استخوان را دوباره سر جای خود بر می گرداند.

 

چه کسی می تواند جراحی کالوزوتومی را انجام دهد؟

جراحی کالوزوتومی ممکن است در افرادی که مبتلا به نوعی از تشنج شدید و غیر قابل کنترل هستند (تشنج های پی در پی که دو طرف مغز را تحت تأثیر قرار می دهند)، انجام شود. به طور معمول افرادی که کالوزوتومی برای آن ها پیشنهاد می شود، کسانی هستند که به درمان با داروی ضد تشنج، پاسخ نمی دهند.

همچنین بعضی کودکان نیز از نوع خاصی از تشنج رنج می برند که با ایجاد حمله تشنج، کودک ناگهان بر روی زمین می افتد. این نوع تشنج می تواند باعث آسیب جدی در کودک شود. کالوزوتومی بهترین درمان برای این نوع از تشنج است.

 

منبع

http://www.gosh.nhs.uk/medical-information-0/procedures-and-treatments/corpus-callosotomy

http://www.webmd.com/epilepsy/guide/corpus-callosotomy

http://www.stlouischildrens.org/our-services/epilepsy-center/surgical-procedures/corpus-callosotomy

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =