AVM

AVM چیست؟

به طور طبيعي، خون از قلب توسط شرائين بزرگ در سرتاسر بدن جريان مي يابد. شرائين شاخه به شاخه كوچكتر شده و سرانجام تبديل به مويرگ می شوند. در بیمار مبتلا به AVM شريان ها مستقيماً و بدون واسطه بستر مويرگي، به وريد ها مرتبط مي شوند و در هم گره می خورند كه این امر منجر به ایجاد فشار بالا در این عروق مي گردد. وريدها تحمل فشار خوني كه مستقيماً از شريان ها مي آيند را ندارند. وریدها براي پذيرش خون اضافي، تحت فشار زیادی قرار گرفته و بزرگ می ‌شوند. در نتیجه این فشار، دیواره وریدها تضعيف می شوند که می تواند منجر به پارگی و خون ریزی شود. علت دقيق AVM نامشخص است اما اغلب مادرزادي بوده و بیماری نسبتاً نادری محسوب می شود.

 

علائم

اغلب AVM ها تا زمانی که خون ریزی اتفاق بیفتد، علائمی از خود نشان نمی دهند. برخی علائم رایج AVM در مغز عبارتند از:

 • خون ریزی در جمجمه
 • تشنج
 • سر درد
 • گیجی
 • کم حافظه شدن
 • توهم
 • جنون

 

درمان

درمان AVM زمانی انجام می شود که شروع به خون ریزی کند زیرا خونریزی در ناحیه AVM می تواند منجر به سکته و مرگ شود. انواع درمان شامل مواد زیر است:

 • درمان دارویی

اگر AVM در ناحیه ای از مغز باشد که به راحتی قابل درمان نباشد، دارو تجویز می شود. شخص مبتلا به AVM باید از فعالیت هایی که فشار خون را بالا می برد، دوری کند.

 • جراحی

اگر AVM خون ریزی کند و در محلی باشد که به راحتی قابل جراحی باشد، جراحی برای برداشتن AVM پیشنهاد می شود. مریض در بیهوشی کامل بوده و جراح قسمتی از جمجمه بیمار را بر می دارد و AVM با جراحی بیرون آورده می شود.

 • استریوتاکتیک رادیوسرجری (رادیوتراپی)

اگر AVM در ناحیه ای قرار داشته باشد که دسترسی به آن ناحیه با روش های جراحی های معمول، سخت باشد، ممکن است با استریوتاکتیک رادیوسرجری درمان شود. این عمل معمولا زمانی انجام می شود که AVM خیلی بزرگ نباشد. در این روش، آنژیوگرام مغزی برای تعیین محل دقیق AVM انجام می شود. در رادیوتراپی، پرتویی با انرژی بالا به محل AVM در مغز ارسال می شود. این پرتوها باعث آسیب به دیواره رگ هایی می شود که AVM در محل آن ها تشکیل شده است و بنابراین موجب تشکیل لخته در محل AVM می شود. بدین ترتیب جریان خون در AVM مسدود می گردد.

 • درمان اندوواسکولار

در درمان اندوواسکولار، کاتتر (لوله) کوچکی را وارد رگ خونی می کنند. کاتتر از داخل رگ ها عبور کرده تا به عروق تغذیه کننده AVM برسد و در محل ناهنجاری (نقطه اتصال غیر طبیعی بین شریان ها و وریدها) قرار گیرد. سپس مواد مسدود کننده مانند چسب و میکرو کویل از طریق کاتتر تزریق شده و به محل AVM می رسد. بدین صورت با پر کردن AVM، جریان خون در آن مسدود شده و درمان انجام می شود.

 

منبع

http://www.mayfieldclinic.com/PE-AVM.htm

http://www.healthline.com/health/arteriovenous-malformations#Treatment6

http://www.strokeassociation.org/STROKEORG/AboutStroke/TypesofStroke/HemorrhagicBleeds/What-Is-an-Arteriovenous-Malformation-AVM_UCM_310099_Article.jsp#.V4HRFvl96M8

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.7 / 5. Vote count: 38

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

2 دیدگاه

 1. ابوالفضل بور گفت:

  باسلام و وقت بخير خدمت دكتر شريفي و تمامي زحمتكشان
  بيماري هستم ٢٤ساله از مازندران-نوشهر كه با عدم تعادل و بي حس شدن دست وپاي سمت چپ مواجه شدم كه پس از انجام انژيو گرافي و MRIو مراجعه به جراحاني از جمله؛دكتر محمدقرباني،دكترمسعودصابري،دكتركتابچي،دكترحسيني،دكترسالاريان،دكتر اذر،دكترخوشنويسان،وجراحاني در بيمارستان امام خميني(تهران)متوجه شدم كه بيماري به نامAVM(ناهنجاري عروقي دارم)كه هنوز اين اساتيد راه درماني را به من پيشنهاد نكرده اند،چندي پيش ويديئو را در اينستاگرام در پيج دكتر شريفي ديدم كه در حال جراحي يك جوان بودند كه حقيقتا تمامي مشخصات بيماريه بيمار را دارا بودم،اميدوارم دكترشريفي بتواند راه درمان را درپيش رويم قرار دهد

  • parisa naderi گفت:

   باسلام و احترام
   اطفا با به همراه داشتن مدارك ام ار اي و آنژيو گرافيتان را جهت بررسي و ويزيت دكتر شريفي به مطب مراجعه بفرماييد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 3 =

WhatsApp مشاوره