در مورد تومور مغزی گلوبلاستوما بیشتر بدانید

تومور مغزی گلوبلاستوما نوعی تومور سرطانی مغز است. گلوبلاستوما رایج‌ترین نوع تومور مغزی بدخیم در بزرگسالان است. این تومور به شدت تهاجمی بوده، به این معنی که سرعت رشد بالایی داشته و سریعا گسترش می‌یابد. تومور مغزی گلوبلاستوما از سلول‌های آستروسیت منشأ می‌گیرد. در بزرگسالان بیشتر در ناحیه cerebrum (ناحیه جلویی مغز) ایجاد می‌شود.

تومور مغزی گلوبلاستوما با ایجاد رگ‌های خونی در اطراف خود، سریع رشد کرده و به راحتی سایر بافت‌های سالم مغزی را تخریب می‌کند.

تومورهای مغزی چندان شایع نیستند اما در صورت اتفاق، در کمتر از 20% موارد ممکن است تومور ایجاد شده از نوع گلوبلاستوما باشد. احتمال ایجاد تومور مغزی گلوبلاستوما در مردان بیشتر از زنان بوده و با افزایش سن نیز بیشتر می‌شود.

عوارض تومور مغزی گلوبلاستوما

از آنجا که گلوبلاستوما به سرعت رشد می‌کند، اولین عارضه آن، فشار بر مغز است. بر حسب اینکه تومور در چه ناحیه‌ای از مغز ایجاد شده باشد هر یک از عوارض زیر ممکن است رخ دهد:

سردردهای پیوسته
تشنج
تهوع
مشکل در فکر کردن
تغییر در خلق و خو
اختلالات بینایی، دید دوگانه یا تار
مشکل در صحبت کردن
روش‌های تشخیص تومور مغزی گلوبلاستوما

بررسی‌های عصبی که بوسیله متخصص عصب‌شناس انجام می‌شود شامل بررسی بینایی، شنوایی، تعادل و رفلکس.
استفاده از روش‌های تصویربرداری شامل MRI، CT scan
تهیه نمونه آزمایشگاهی (بیوپسی) به منظور بررسی نوع و درجه تومور
روش‌های درمان تومور مغزی گلوبلاستوما

هدف از درمان تومور، کنترل رشد و متاستاز و کمک به رفع عوارض ناشی از تومور است. چندین استراتژی درمانی برای تومور مغزی وجود دارد که به ترتیب زیر بکار گرفته خواهند شد:

اولین استراتژی جراحی است. جراح تلاش خواهد کرد تا جای ممکن توده توموری را خارج کند. با این حال چنانچه تومور در نواحی حساس و پرخطر باشد، امکان خارج کردن کامل آن ممکن نخواهد بود.
پرتو درمانی برای از بین بردن سایر سلول‌های باقیمانده پس از جراحی بکار گرفته خواهد شد. پرتودرمانی می‌تواند سرعت رشد سلول‌های تومور باقیمانده را نیز کاهش دهد.
شیمی درمانی و بکارگیری تکنیک میدان الکتریکی نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
اگر می‌خواهید در مورد تومور سی پی انگل مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.