لخته خون در مغز به چه دلایلی ایجاد می‌شود و چقدر خطرناک است؟

لخته خون در مغز به چه دلایلی ایجاد می‌شود و چقدر خطرناک است؟

آیا وجود لخته خون در مغز نگران کننده است؟

لخته خون مجموعه‌ای از سلول‌های خونی به هم چسبیده بوده که در حقیقت یک پاسخ طبیعی به آسیب دیدگی رگ‌های خونی است. نقش اصلی لخته خون مسدود کردن محل جراحت رگ و جلوگیری از نشت خون و خونریزی است. با این حال تشکیل لخته خون می‌تواند مسیر گردش خون و اکسیژن رسانی به اندام‌های خاص را تحت تاثیر قرار داده که منجر به آسیب به آن اندام گردد. از طرفی ممکن است لخته خون از محل خود جدا شده و در سیستم گردش خون به سایر اندام‌ها منتقل و منجر به آسیب شود. وجود لخته‌ خون از جمله مهمترین دلایل حمله قلبی و سکته مغزی است. علل ایجاد لخته خون در مغز اختلال در جریان طبیعی خون (در نتیجه انسداد)، آسیب و جراحت رگ‌ها و تغییر اجزاء و ترکیبات پلاسما (افزایش فاکتورهای انعقادی) است. چنانچه به سر یا گردن در اثر ضربه آسیب وارد شود جهت پیشگیری از خونریزی لخته خون تشکیل می‌شود که می‌تواند فشار زیادی به بافت‌های مغزی اطراف خود وارد کند. وجود رگ‌های باریک یا شکننده خطر ایجاد لخته خون در مغز را افزایش داده که منجر به انسداد خونرسانی به سلول‌ها‌ی مغزی می‌شود. ممکن است لخته خون در سایر نقاط بدن ایجاد شده باشد و سپس از طریق جریان خون به مغز برسد. التهاب شدید رگ‌های خونی سطحی که ممکن است در اثر جراحت یا عفونت باکتریایی ایجاد شود نیز خطر ایجاد لخته خون در مغز را افزایش می‌دهد.

سکته مغزی که به علت لخته خون در مغز ایجاد می‌شود بر عملکرد اندام‌های مختلف بدن اثر می‌گذارد. اگر لخته خون در سمت چپ مغز ایجاد شود عملکرد نیمه راست بدن و اگر در سمت راست مغز ایجاد شود عملکرد نیمه چپ بدن دچار اختلال می‌شود. این اختلالات می‌تواند از دست رفتن حواس در یک طرف صورت یا نابینایی باشد. اگر سمت چپ مغز آسیب ببیند اختلالات گفتاری ایجاد می‌شود بطوری که فرد نمی‌تواند صحبت کند یا کلمات را واضح ادا کند. عوارض دیگر لخته خون در مغز عبارتند از گیجی، دید تار، سردرد شدید و از دست دادن ناگهانی کنترل و تعادل و سرگیجه. در صورت عدم اقدام فوری برای درمان، این عارضه می‌تواند در اثر مرگ سلول‌های مغزی به مرگ منجر شود.

اگر می‌خواهید در مورد سکته مغزی و راه‌های پیشگیری از آن مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.9 / 5. Vote count: 931

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

1 دیدگاه

  1. عسل گفت:

    درمان قطعی داره ؟ برای بهبودی کامل؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

WhatsApp مشاوره