تحریک مغزی عمیق (DBS) چیست؟

DBS یک روش جراحی مغز است که با قرار دادن الکترودها در مغز انجام می‌شود. ثابت شده است که این روش در درمان افسردگی مقاوم مفید است. البته پزشکان توصیه می‌کنند قبل از انتخاب جراحی مغز DBS برای درمان افسردگی، داروها و درمان‌های دیگر را امتحان کنید.

تحریک مغزی عمیق (DBS) برای برخی از افرادی که افسردگی دارند، گزینه‌ای مناسب است. پزشکان در ابتدا از آن برای کمک به درمان بیماری پارکینسون استفاده می‌کردند. در DBS پزشک، الکترودهای کوچکی را در بخشی از مغز قرار می‌دهد که بر خلق و خو تاثیر دارد. بعضی از پزشکان از دهه 1980 جراحی مغز را انجام می‌‌دهند، با این حال این یک روش نادر است. اگر چه میزان موفقیت در دراز مدت هنوز مشخص نشده است، بعضی از پزشکان DBS را به عنوان یک درمان جایگزین برای بیمارانی که درمان افسردگی قبلی آن‌ها ناموفق بوده است، توصیه می‌کنند.

در این روش جراحی مغز ، پزشک الکترودهای کوچکی را در هسته اکومبنس قرار می‌دهد که این بخش از مغز مسئول کارهای زیر است:

  • آزادسازی دوپامین و سروتونین
  • داشتن انگیزه
  • حالت و خلق و خو

این روش جراحی مغز نیاز به چند مرحله دارد:

  1. پزشک الکترودها را قرار می‌دهد.
  2. چند روز بعد سیم‌ها و بسته باتری را قرار می‌دهد.
  3. الکترودها از طریق سیم به دستگاه ضربان‌سازی که در قفسه سینه قرار می‌گیرد متصل می‌شود که پالس‌های الکتریکی را به مغز منتقل می‌کند.
  4. با انتقال پیوسته پالس‌ها به نظر می‌رسد که فعال شدن نورون‌ها متوقف می‌شود و متابولیسم مغز به وضعیت تعادلی بازگردانده می‌شود.

این دستگاه ضربان‌ساز می‌تواند توسط یک دستگاه دستی برنامه ریزی شده و از خارج از بدن کنترل شود.

اگرچه پزشکان دقیقا مطمئن نیستند که چرا پالس‌ها به تنظیم مجدد مغز کمک می‌کنند، با این حال جراحی مغز به این روش به نظر می‌رسد که خلق و خو را بهبود می‌بخشد، به فرد احساس آرامش می‌دهد و در درمان افسردگی موثر است. جراحی مغز به روش DBS یک روش تهاجمی است و برای افراد با افسردگی مقاوم پیشنهاد می‌شود و میزان موفقیت آن در افراد مختلف متفاوت است از این رو توصیه می‌شود قبل از انتخاب این روش، افراد برای درمان افسردگی روش‌های درمانی دیگر و دارودرمانی را امتحان کنند. سن معمولا در این روش مسئله مهمی نیست، اما پزشکان توصیه می‌کنند که فرد به اندازه کافی سلامت باشد که بتواند از پس جراحی برآید.

اگر می‌خواهید در مورد جراحی مغز بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.