درد صورت مقاوم به درمان (نورالژی تری ژمینال) (Trigeminal Neuralgia)

درد صورت مقاوم به درمان (نورالژی تری ژمینال) (Trigeminal Neuralgia)

درد صورت مقاوم به درمان (نورالژی تری ژمینال) چیست؟

نورالژی تری ژمینال یک درد ناگهانی و شدید در عضلات صورت است. نورالژی تری ژمینال اغلب حملات کوتاه ناگهانی به مدت چند ثانیه تا دو دقیقه است که به طور ناگهانی نیز متوقف می شود.
در بسیاری از موارد، نورالژی تری ژمینال بر روی کل یا قسمتی از صورت تأثیر می گذارد و معمولا در بخش پایین صورت احساس می شود. گاهی اوقات نیز بر دو طرف صورت ولی نه به طور همزمان تأثیر می گذارد.

 

چه عواملی باعث بروز نورالژی تری ژمینال می شود؟

در بسیاری از موارد، نورالژی تری ژمینال در اثر فشار بر روی عصب تری ژمینال ایجاد می شود. عصب تری ژمینال بزرگ ترین عصب در جمجمه است که احساس درد و لامسه را از صورت، دندان و دهان به مغز منتقل می کند.
به طور معمول این فشار از طرف یک رگ خونی در جمجمه در نزدیکی عصب به آن وارد می شود. در موارد نادری نیز نورالژی تری ژمینال در نتیجه آسیبی است که به عصب تری ژمینال وارد شده است. این آسیب در اثر شرایط خاصی مانند بیماری ام اس یا تومور به وجود می آید.

 

روش های درمان نورالژی تری ژمینال چیست؟

 

دارو

اغلب، پزشک برای درمان نورالژی تری ژمینال داروهایی تجویز می کند. این داروها برای کاهش یا توقف سیگنال های دردی است که به مغز ارسال می شود. اگر مصرف دارو تأثیر نداشته باشد یا باعث عوارض جانبی شود ممکن است پزشک متخصص جراحی را پیشنهاد دهد.

 

جراحی

در جراحی نورالژی تری ژمینال، جمجمه باز می شود و رگ های خونی یا عاملی که به عصب تری ژمینال آسیب رسانده کنار زده می شود. بدین ترتیب عملکرد عصب اصلاح می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، جراحی نورالژی تری ژمینال بهترین نتایج را برای از بین بردن دردهای طولانی مدت به دنبال دارد. روش های جراحی جهت درمان نورالژی تری ژمینال شامل موارد زیر است:

• فشار زدایی میکروواسکولار. در این روش رگ خونی که با عصب تری ژمینال در تماس است، جابجا شده یا برداشته می شود. در طول جراحی پزشک شکافی در پشت گوش در سمتی که درد احساس می شود، ایجاد می کند. سپس جراح از طریق سوراخ کوچکی که در جمجمه ایجاده شده، هر رگی که با عصب تری ژمینال در تماس است را جابجا و از آن دور می کند و یک پد بین عصب و رگ ها قرار می دهد.

• جراحی با امواج رادیویی گامانایف. در این روش، جراح امواج رادیویی متمرکزی را به عصب تری ژمینال می تاباند. این امواج رادیویی به عصب تری ژمینال آسیب می رسانند و درد را کاهش می دهند یا از بین می برند.

 

منابع

http://www.nhs.uk/Conditions/Trigeminal-neuralgia/Pages/Introduction.aspx
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/trigeminal-neuralgia/basics/treatment/con-20043802

 

ویدئو

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 37

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

2 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    بیماری نورالژی تری ژمینال طرف تا چندسال زندست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 13 =