شکستگی مهره توراسیک (Thoracic Vertebrae Fracture)

شکستگی در مهره های ناحیه توراسیک (صدری) و لومبار (کمری) در اثر اعمال انرژی بالا طی حوادثی مانند تصادف اتومبیل، سقوط از ارتفاع، حوادث ورزشی و یا اصابت گلوله ایجاد می شود. علاوه بر شکستگی، طی این رخدادها آسیب ثانویه دیگری نیز به شدت فرد را تهدید می کند و آن جراحت احتمالی نخاع است. شکستگی مهره ها می تواند ناشی از نارسایی استخوان ها نیز باشد. برای مثال ابتلا به پوکی استخوان، تومور یا هر شرایط دیگری که باعث تضعیف استخوان ها شود می تواند حتی طی فعالیت های عادی مانند پیچش کمر، منجر به شکستگی مهره ها گردد.

انواع مختلفی از شکستگی های ستون فقرات وجود دارند که بر حسب الگوی خاص شکستگی و میزان آسیب دیدگی نخاع تقسیم بندی می شوند. سه نوع عمده این شکستگی ها شامل خمیدگی (Flexion)، واشدگی (Extension) و چرخش (Rotation) هستند. نوع دیگری از شکستگی که در استخوان های ناحیه توراسیک شایع تر است، فشرده شدن یا اصطلاحا کلاپس (colaps) است. این اتفاق عمدتا در مهره های تحتانی ناحیه توراسیک رخ می دهد.

شکستگی در مهره های توراسیک سبب ایجاد دردهای شدید در ناحیه پشت خواهد شد که هر گونه حرکت فرد، آن را تشدید می کند. اگر این اتفاق نخاع را نیز درگیر کرده باشد باعث اختلال در عملکرد روده و مثانه خواهد شد که این امر می تواند با بی حسی، مور مور شدن و ناتوانی در اندام هایی مثل دست یا پا همراه باشد.

تشخیص شکستگی مهره توراسیک

تست هایی که جهت تشخیص شکستگی مهره توراسیک بکار گرفته می شوند بسته به نظر پزشک معالج می تواند شامل اسکن اشعه ایکس، MRI، CT Scan، آنالیز myelogram جهت بررسی مجرای نخاع و ستون فقرات، اسکن از استخوان به وسیله ایزوتوپ های رادیو اکتیو، بررسی اعصاب خروجی از ستون فقرات به وسیله تست های الکتریکی مانند الکترومایوگرام، آنالیز Discogram به منظور تعیین دیسک های آسیب دیده و بررسی لزوم جراحی و تست های دیگری از قبیل Spinal Tap و Facet Joint Block باشد.

درمان شکستگی مهره توراسیک

انتخاب روش مناسب برای درمان شکستگی مهره توراسیک به این بستگی دارد که آیا آسیب های دیگری غیر از شکستگی ایجاد شده است یا نه، مانند آسیب به نخاع. همچنین به نوع و شدت شکستگی نیز وابسته است. روش های درمان می تواند شامل عمل جراحی یا روش های غیر جراحی باشد. هدف نهایی در عمل جراحی، جاسازی استخوان در موقعیت اصلی خود، رفع فشار وارد شده بر نخاع و اعصاب پیرامون و تسهیل حرکت های ابتدایی بیمار است.

 

منابع

http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00368

http://umm.edu/programs/spine/health/guides/thoracic-compression-fractures

http://umm.edu/programs/spine/health/guides/diagnostic-tests

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 21

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

2 دیدگاه

 1. ندا گفت:

  سلام دکتر
  برادر شوهر من سال ۸۹ بر اثر تصادف دچار شکستگی مهره T2 و T5 شد و چون از اون ناحیه به پایین بی حس شد و پاهاش رو از دست داد پزشکان عمل جراحی رو بی فایده دانستند، لطفا نظرت تون رو در این مورد بگید، آیا روش جدیدی برای جراحی و درمان ایشان به وجود نیامده؟!

  • مدیر سایت گفت:

   در حال حاضر هیچ درمانی برای قطع نخاع ، خصوصا با گذشت چند سال از وقوع حادثه وجود نداره
   امیدواریم در اینده راهکار جدیدی پیدا بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

WhatsApp مشاوره