دیسک کمر

دیسک کمر

دیسک کمر ( waist disk ) عارضه ای است که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن یا عوامل دیگر ممکن است به وجود آید. مهمترین علامت آن درد می باشد. درد معمولا در قسمت پشت بدن و پا بروز می کند. هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود. دیسک بین مهره‌ای به موازات بالا رفتن سن، مایع خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. در نتیجه فشردگی دیسک رخ می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند به تخریب و تلاشی حلقه‌ی خارجی محکم دیسک بیانجامد و به این ترتیب هسته یا داخل حلقه امکان بیرون زدن از جایگاه خود و برجسته شدن را می‌یابد؛ به این عارضه بیرون زدگی دیسک کمر می‌گویند. قسمت مرکزی داخلی دیسک کمر همگام با استمرار تخریب دیسک یا وارد آمدن فشار مداوم بر ستون فقرات عملاً بخش محیطی را پاره می‌کند و از آن خارج می‌شود؛ این عارضه را پارگی دیسک یا فتق دیسک می‌خوانند. سپس اجزای ماده‌ی دیسک به ریشه‌های عصبی قرار گرفته در پشت فضای دیسک فشار می‌آورند. این امر به بروز درد، ضعف، کرختی یا تغییر حواس می‌انجامد. اکثر موارد بیرون زدگی دیسک کمر در مهره‌های پایین کمری، به ویژه در سطح‌های L4-5 و L5-S1 رخ می‌دهند.

 

دیسک کمر

 

– انواع کمردرد :
عدم کنترل ادرار یا مدفوع 
کمر درد شبانه
عدم توانایی اشاره کردن به محل دقیق درد 
کمردرد با سفتی و خشک شدگی صبحگاهی 
 دارای شکستگی باشید 

– بیماری دیسک کمر بیش‌تر در چه افرادی دیده می‌شود؟

بیماری دیسک کمر معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می‌شود، البته در زنان جوان، دیسک جوانی هم دیده می‌شود، ولی بسیار نادر است. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره‌های کمر ایجاد نمی‌شود و در مهره‌های پشتی (قسمت بالای مهره‌های کمری) در اثر ضربه اتفاق می افتد و با توجه به اینکه در حدود سن۲۰ سالگی پدیده پیر شدن برای دیسک وجود ندارد و به اصطلاح دژنره نشده است و از سن ۲۰ سالگی به بعد کم کم آب دیسک‌ها کم می‌شود و امکان شکننده شدن آنها و ترک‌های موجود بیش‌تر می‌شود. هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک زیادتر می‌شود.

 

دیسک کمر

 

– علل دیسک کمر ؟

۱- شرایط حادی رخ داده باشد .
۲- ممکن است دیسک برآمده یا پاره شده باشد .
۳- عدم تعادل عضلات در سایر قسمت‌های بدن.
۴- نوزاد تازه متولد دارید .
۵- عدم صحیح نشستن
۶- استفاده مداوم از ابزارهای فناوری مثل موبایل و کامپیوتر
۷-  فشار و استرس 
دیسک گاهی به یکباره در نتیجه وارد شدن فشار بیش از اندازه و ناگهانی پاره می‌شود؛ برای مثال افتادن از نردبان و به زمین خوردن در حالت نشسته نیروی بسیار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کند، اگر این نیرو به اندازه کافی قوی باشد، یا به شکستگی مهره یا به پارگی دیسک می‌انجامد. خم شدن فشار فراوانی را به دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌کند؛ بنابراین چنانچه سعی کنید در حالت خم شده جسم بسیار سنگینی را بلند کنید، نیروی وارده به احتمال قریب به یقین باعث پارگی دیسک کمر خواهید شد. از این گذشته دیسک در نتیجه وارد شدن نیروی اندک نیز، معمولاً به دلیل ضعیف شدن قسمت محیطی در اثر برآیند آسیب‌های مکرر در گذر زمان، پاره می‌شود. همان‌طور که قسمت محیطی ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، سرانجام زمانی می‌رسد که خم شدن یا بلند کردن جسمی فشار بیش از اندازه‌ای را به دیسک وارد می‌کند. دیسک ضعیف شده در اثر عاملی پاره می‌شود که پنج سال پیش هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کرد. این روند در تأثیر بالا رفتن سن بر ستون فقرات ریشه دارد و رایج‌ترین دلیل بیرون زدگی دیسک کمر در مهره‌های سینه‌ای است. ماده برجسته شده و راه یافته‌ی دیسک به درون مجرای نخاع می‌تواند به اعصاب مجرای نخاع فشار وارد کند. به علاوه شواهدی مبنی بر تحریک شیمیایی ریشه‌های عصبی توسط این ماده در دست است. هم تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصب و هم تحریک شیمیایی بروز مشکلاتی را در زمینه‌ی چگونگی عملکرد اعصاب به دنبال دارند. تلفیق این دو عامل باعث درد، ضعف و کرختی در آن ناحیه‌ای از بدن می‌شود که این اعصاب مسئول منتقل کردن پیام‌ها و حس‌هایش هستند.

– علائم دیسک کمر ؟

نشانه اصلی کمر درد همانطور که از اسم این بیماری مشخص است، احساس درد در هر قسمت از کمر است بطور مثال درد پایین کمر یا درد بالای آن، و گاهی اوقات تا باسن و پا امتداد پیدا می کند. در اغلب موارد علائم و نشانه های این بیماری در یک دوره زمانی کوتاه به خودی خود از بین می روند.
• ضعف عضلانی، کرختی یا گزگز کردن یک یا هر دو پا
• واکنش افزایش یافته یک یا هر دو پا باعث انجام حرکات اغراق‌آمیز می‌شود.
• تغییر در عملکرد روده و مثانه
• فلج از کمر به پایین

– تشخیص دیسک کمر ؟
چنانچه پزشک بر مبنای سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی پی به وجود فتق دیسک کمر ببرد، انجام آزمایش‌های دیگر ضرورتی نخواهد داشت. در صورت نیاز پزشک به اطلاعات بیشتر یا جواب ندادن درمان پس از ۴ هفته، احتمالاً دستور انجام ام.آر. آی. یا سی. تی. اسکن داده خواهد شد. فرایندهای تشخیص دیسک کمر علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی کامل سابقه پزشکی شامل موارد زیر می‌شوند:
• پرتونگاری (اشعه ایکس) در این آزمایش تشخیصی از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی برای به دست آوردن تصویرهایی از استخوان‌ها، اندام و بافت‌های داخلی استفاده می‌شود.
• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). در این روش تلفیقی از آهن‌رباهای بزرگ، رادیوفرکانس‌ها و رایانه جهت ایجاد تصاویر جامع از اندام‌ها و ساختارهای درون بدن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
• میلوگرام. در این فرایند، رنگ درون مجرای نخاع تزریق می‌شود تا تصویر کاملاً واضح و آشکاری را از ساختار در پرتونگاری به دست دهد.
• مقطع‌نگاری رایانه‌ای (سی. تی. اسکن یا سی. ای. تی. اسکن) در این روش تصویربرداری تشخیصی، ترکیبی از فن‌آوری رایانه‌ای و پرتونگاری برای تهیه تصاویر محوری یا افقی (موسوم به اسلایس‌) از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سی. تی. اسکن تصاویر جامعی را از کلیه‌ی بخش‌های بدن از جمله استخوان‌ها، عضله‌ها، چربی و اندام‌ها به دست می‌دهد. جزییات تصاویر حاصل از این روش بیشتر از تصاویر پرتونگاری اشعه ایکس است.
• الکترومیوگرافی یا عضله‌نگاری برقی (EMG). در این آزمایش تشخیصی، واکنش عضله یا فعالیت الکتریکی در پاسخ به تحریک عصب عضله، اندازه‌گیری می‌شود.

– عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟

 عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شوند عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهند و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد. همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

-توصیه کلی به افراد مبتلا به دیسک کمر و سایر افراد :

۱- بیشتر از ۴۵ دقیقه ننشینید.
۲- تکیه گاه مناسب برای کمر
۳- تقویت لگن خاصره‌
۴- به پشت یا پهلو بخوابید و به شکم نخوابید .
۵- از پوشیدن کفش پاشنه بلند به صورت مداوم اجتناب کنید .
۶- استرس و فشارهای روحی را کاهش بدید .
بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل. ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوکی نشوند. همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک‌های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

 

پرسش های متداول در مورد دیسک کمر :

۱) آیا دیسک کمر خوب می‌شود؟
۲) چگونه بفهمم دیسک کمر دارم؟
۳) دیسک کمر چیست؟
۴) علایم اصلی دیسک کمر کدام است؟
۵) درمان دیسک کمر بدون جراحی امکان پذیر است؟

ديسك كمر يه همان بيرون زدگي بافت غضروفي بين مهره است ، كه به غلط گفته ميشود من ديسك كمر دارم ، ديسك بين مهره اي يك بالشتكي است كه سبب انعطاف پذيري ستون فقرات ميشود، و مانند يك محافظ و ضربه گير عمل ميكند ، در برخي افراد كه دچار بيرون زدگي ديسك بين مهره اي ميشوند علائمي از قبيل : درد تيركشنده از قسمت كمر به پاها يا يك پا مشكل در راه رفتن و يا ايستادن كه بيمار قادر به راه رفتن طولاني مدت نمي باشد يا نقص حركتي مانند عدم توانايي در بالا آوردن پا يا عدم توانايي در حركت مچ پا بسته به مهر هايي كه دچار بيرون زدگي ديسك ميشوند علائم در بيماران متفاوت است ) ايجاد ميشود ،
درمان ديسك كمر با معاينه بيمار و مشاهده ام ار اي و گرافي ميتوان تصميم گيري كرد ، در برخي موارد استراحت نسبي و درمان هاي طبي توصيه ميشود در برخي موارد كه عصب تحت فشار ديسك است و خطر بي اختياري ادرار و آسيب عصب بيمار را تهديد ميكند توصيه به جراحي ميشود كه امروز با جراحي هاي پيشرفته و ميكروسكوپيك ريسك جراحي بسيار كاهش يافته و با يك عمل ظريف بيمار فرداي جراحي قادر به انجام فعاليت هاي روزانه خودش ميباشد و جاي نگراني نيست ،
بهترين روش درمان در هر بيماري با توجه به علائم و تصاوير ام ار اي و معاينه متفاوت است .

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 625

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

129 دیدگاه

 1. H.A گفت:

  سلام
  من وقتی راحت میشینم مهره هام معلوم میسن و یکی از همه بیشتر مشخص و بیرون تره البته ک لاغر هستم و ۱۸ سالمه
  اما وقتی صاف میشینم دیگ مشخص نیستن
  رگ سیاتیکم هم فقط گاهی ک خیلی میشینم و خیلییی راه میرم گاها درد میگیره
  آیا مهره های من مشکلی دارن و بیرون زدن؟؟؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   سلام به نظر مشکل خاصی ندارید ولی اگر درد پا و با بی حسی همراه است باید بررسی بشین
   با ارزوی سلامتی

 2. بهرام اشجعی گفت:

  با سلام

  بنده از فتق مهره ۴و ۵ و عوارض آن رنج می برم.
  می خواستم نظرتان را در باره دیسکوژل بدانم.

  با ارزوی موفقیت

  • ساینا محمدیاری گفت:

   ممنون
   کلاه برداریست و علمی نمیباشد
   با ارزوی سلامتی

 3. فرداد آقایی گفت:

  با سلام
  من دیسک بین مهره های ال۴ و ال ۵ و همچنین ال ۵ و اس ۱ کاملا خشک شده اند و در واقع دیسک هایم از نوعDDD می باشند . سالی دو تا سه بار حدود سه روز زمین گیر میشوم و اغلب کمرم در قسمت پایین دچار اسپاسم شدید میشود به گونه ای که بدنم به شکل کمان میشود……..واقعا چه باید بکنم آیا باید جراحی کنم …اصلا دیسکی وجود ندارد چه را جراحی میکنند ….ممنون میشم کمی راهنمایی بفرمایید ….سپاس فراوان

  • ساینا محمدیاری گفت:

   ام آر آی جدید بگیرین از توراسیک تا کمر. مراجعه کنید مطب
   با ارزوی سلامتی

   • Zhm گفت:

    سلام وقت بخیر بنده چند ماهه که در حوالی مهره های ۳ تا ۶ پشتی درد دارم که گاهی در نوک انگشتان پا و دست احساس گزگز شدن و درد را حس میکنم و چند ماه پیش هم ضربه ای به پشت قفسه سینه ام وارد شده بود .آیا امکان داره که ضربه وارده باعث دیسک در فقرات پشتی بشه؟

  • عادله گفت:

   واقعا خاک بر سرتون با این جواب دادنتون، من یک سال پیش در حادترین وضعیت بیرون زدگی دیسک دیسکوژل ازریق کردم و خوب شدم. برام همل فیوژن تجویز کرده بودن ولی با دیسکوژل خوب شدم.

 4. الهام گفت:

  سلام
  من چندهفته ایی میشه دردلگن دارم، مخصوصا وقتی که مینشینم درد بیشتردارم، بنظرشما ممکنه دیسک باشه؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   به اورتوپد مراجعه کنید. میتوانید ام آر آی از کمر برای اینکه خیالتون راحت شه انجام بدین
   با ارزوی سلامتی

 5. hm گفت:

  سلام
  من ۱۴ سالم هست و دیروز برادر کوچکم با زانو به کمرم ضربه زد و از دیروز تا الان کمرم درد میکنه
  کمرم مشکلی پیدا کرده؟

 6. Mobina گفت:

  سلام من سه روزه که قسمت پایین سمت چپ کمرم و ران پای چپم درد میکنه مشکل جدیه؟؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   اگر درد عصب سیاتیک دارند به صورتی که درد از کمر انتشار میابد به پشت ران و پشت ساق پا میبایست ام آر آی بدون تزریق از کمر بگیرن و مراجعه کنند

 7. میترا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲۴ ساله م و بیرون زدگی خفیف دیسک قسمت پایین کمرم دارم و با ۲۰ جلسه فیزیوتراپی و لیزر بهتر شده
  ولی هنوز درد داره و نمیتونم ورزش کنم، درمانRF برای من مناسب هست ؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   دیسکوژل، لیزر، اوزون تراپی همگی فاقد پشتوانه علمی و کلاه برداریست.
   ام آر ای از کمر بگیرند به جراح اعصاب دیگری مراجعه کنند
   با ارزوی سلامتی

 8. با سلام مادر من دچارتنگی کانال میباشند و در زانو چپ دچار ورم و درد شدید میباشند ممکنه که این زانو درد به تنگی کانالشون مرتبط باشه؟از زانو هم عکس انداختن و گفتن آرتروز خفیف دارند و دارو مصرف کردن ولی خوب نشدن و درد بیشتری دارند ،ممکنه به تنگی کانال مربوط باشه؟
  ممنون

 9. روح اله ترابی گفت:

  سلام.
  وقت بخیر.
  من ۳۴ ساله هستم و دیسک خفیف بین مهره های ال ۴ و ال ۵ دارم. هشت سال پیش اولین کمردرد رو احساس کردم و پس از ام آر آی و بررسی توسط پزشک متخصص متوجه دیسک شدم.
  بار اول قرص کلسیم و ویتامین ای تجویز شد و کمردردم بهبود یافت. هر از چندگاهی در این سال ها کمرم درد میکرد که با ورزش های مرتبط بهبودی بدست میامد.
  تا اینکه سال پیش درد کمرم کمی بیشتر طول کشید و با مراجعه به پزشک قرص غضروف ساز تجویز شد که تاثیر خوبی داشت اما باعث تکرر ادرار و افزایش فشار خونم میشد و به همین دلیل مصرف دارو رو متوقف کردم.
  الان بعد از یکسال در حین ورزش دچار کمر درد شده ام.
  چاره چیست؟!
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 10. نوید گفت:

  سلام ،مشکلی که من دارم اینه که نمیتونم بیشتراز دو دقیقه سرپا باشم یا راه برم و درجا پای راستم میگیره و مجبورم بشینم ،با نشستن دردم کاملا از بین میره ،ام ار آی دادم دکتر گفت فشار رو دیسک شماره پنجممه (l5-s1)
  با دارو و استراحت و ورزش هم خوب نشده ،هرجاییم مطالعه کردم علائمم به تنگی کانال نخاعی میخوره ،اگه میشه منو راهنمایی کنید و آیا با برداشتن دیسکم مشکلم برطرف میشه؟

 11. علیرضا نادری گفت:

  سلام خسته نباشید . برخی از پکیج ها مثل گرو تالر داینامیک ادعا میکنند که با یک سری ورزش ها حتی پس از سن بلوغ و بسته شدن صفحات استخوانی و سن ۲۵ سال . با ضخیم تر کردن غضروف ها و دیسک های کمر می توانند باعث افزایش قد از ۵تا۱۲ سانتی متر شوند . آیا این حقیقت دارد و از لحاظ علمی پذیرفته است ؟.
  ممنون

 12. بهناز بکائییان گفت:

  سلام . من دوتا از مهره هام (دیسک ) یه خورده بیرون زدگی داره و رنگش تغیر کرده . باید چیکار کنم که پیشرفت نکنه و خوب بشه

  • ساینا محمدیاری گفت:

   باید ام آر آی دیده بشه اول تا میزان شدت تعیین شود

 13. سجاد گفت:

  سلام من تو باشگاه وزنه بلند کردم پشتم درد گرفت حالا بعد از ده روز هنوز خوب نشدم الان لگن سمت چپم درد گرفته موقه ای ک گرمش میکنم یا ماساژش میدم خوب میشه میتونم راه برم بشینم ولی موقه ک سوار ماشین میشم برا مدتی دوباره خشک میشه نمیتونم خوب راه برم تشخیصتون چیه بنظرتون دیسک کمره ممنون.

 14. سلام من ۱۷ سالمه و یه مدتیه ورزش سنگین شکم انجام میدم ، دیروز که خودمو تو اینه میدیدم احساس کردم دوتا مهره پایینی کمرم زده بیرون یکم و به اصطلاح نفخ کرده ، احساس درد خاصی هم ندارم ، ورزش برای من مضره و دیگه ادامه ندم؟

  • مدیر سایت گفت:

   بیمار باید با ام ار ای اسپاین به پزشک مراجعه کنید

 15. حسین گفت:

  با سلام من ۲۰ ساله هستم تا حالا اصلا کمر دردی نداشتم و حتی به ذهنم هم نزده بود که کمر درد داشته باشم تقریبا از ۹ ماه پیش کمر درد بسیار خفیفی شروع شد تا ۱ ماه پیش که با کمی دویدن و وایستادن یهوکمرم صدایی داد فکر کردم عادی هست ولی با کمی حرکت شروع به درد بسیار شدیدی کرد و به پاهام و باسن هام انتقال داد رفتم ام ار ای گفتن دو تا دیسک دارم حالا میخوام ببینم میشه اونا درست میشن یا دیگه تا اخر عمرم باید کمر درد داشته باشم.،ممنون از پاسخ شما😘

  • مدیر سایت گفت:

   باید با ام ار ای به مطب مراجعه کنید اگر نیاز باشه جراحی، نیاز نباشه فیزیوتراپی و یکسری داروها

 16. حسن گفت:

  با سلام. بنده تازه ام ار ای دادم، دیسک خفیف بین مهره ای l2 l3 و l5 s1 دارم. تو گزارش خفیف ذکر شده جسم سنگین برنداشتم ولی شغلن نشستن نسبتا زیادی داره. چه نوع درمانی رو توصیه میکنید? و اینکه دیسک خفیف منظور پارگی چند لایه از دیسکه یا ورم دیسک میشه? ممنون از پاسختون

  • ساینا محمدیاری گفت:

   باید تصاویر ام آر آی بررسی شوند. کلامی نمیتوان نظر دقیق داد

 17. حسین گفت:

  سلام بنده چهار روز پیش از خواب بیدار شدم بعد دیدم کمرم یه کم درد داره بعد محل نذاشتم الان درد کمرم بیشتر شده و پای راستم هم درد می کنه ۲۱سال سن دارم خواستم ببینم مشکل چیه

 18. نفس گفت:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم دیسک کمر بدتره یا تنگی کانال مهره ۴و ۵و ۶؟
  میدونم باهم تفاوت دارن ولی کدومشون سخت تره و درمان سخت تری داره؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   دیسک کمر خود میتواند سبب تنگی کانال شود. برخی تنگی کانال مادرزادی دارند که نیاز به پلاتین برای نگهداری ستون فقرات هست‌.
   دیسک کمر ساده با عمل ساده دیسککتومی و یا لامینکتومی قابل برطرف شدن هست اما باید فاکتور هایی مثل سر خوردگی مهره و سن را نیز در نظر گرفت که در صورت وجود باز هم پلاتین لازم است.
   ضمنا مهره ۶ نداریم در کمر اسمش S1 هست

 19. کارزان گفت:

  دچار فتق دیسک s1l5 هستم و پای سمت چپم گز گز و سوزش داره و خیلی داغ میشه به طوری ک شبا موقع خواب باید پام رو از زیر پتو بیرون بیارم تو این زمستان و بخاری کم باشه …. واقعا کلافه شدم چکار باید کرد ؟؟؟؟ بعضی وقتا قسمت جلویی ران گز گز میکنه بعضی مواقع یه خورده بالای زانو بعضی وقتا تا ساق پام هم میره …. باید چکار کرد ؟؟

  • ساینا محمدیاری گفت:

   ام آر آی جدید از کمر ، مراجعه به مطب با وقت قبلی

 20. افشین گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم که بعد عمل دیسک کمر آیا دوباره می تونم مثل قبل ورزش سنگین انجام بدم؟
  و اینکه اگر که عمل نکنم و ورزش سنگین انجام بدم امکان داره که مشکلانم بیشتر بشه و خطری برام داشته باشه؟

  با تشکر

  • ساینا محمدیاری گفت:

   ورزش سنگین بعد از عمل خیر،
   در مورد عمل البته باید ام آر آی بررسی شود.
   اگر نیاز به عمل باشد و انجام ندهند امکان ضعف ماندگار اندام تحتانی، فلجی و بی اختیاری ادرار وجود دارد

  • میلاد گفت:

   سلام
   دقیقا در قسمت وسط کمرم احساس درد دارم ایستاده بیشتر
   درد به داخل باسن کشیده میشه و تیر لحظه ای میکشه
   اوایل حتی دراز بکشم باز هم وسط کمرم درد میکنه
   چه کاری باید انجام بدم

   • مدیر سایت گفت:

    دردی ک از کمر به پا تیر بکشه خب ی علامت هشدار دهنده است و هر چه زودتر با ام ار ای برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

    • هلیا گفت:

     سلام من دیسک کمرم دهیدراته شده چه کاری میتونم بکنم که هیچ وقت دیسک نشه من دانشجوی پرستاری ام و در اینده شغل سختی خواهم داشت

     • مدیر سایت گفت:

      خیلی نگران نباشید اگر ورزش های مخصوص را انجام دهید مشکلی برای شما پیش نخواهد امد

 21. فاطمه فلاح زاده گفت:

  سلام من پارگی دیسک کمر در مهره های ۴ و پنج داشتم که عمل کردم درضمن ۲۴ سالمه
  حالا کاملا خوب میشم یانه ممکنه درآینده دوباره مجبور به عمل بشم

  • ساینا محمدیاری گفت:

   عمل برای جلوگیری از پیشامد های بسیار بد انجام میشود.
   مراعات کنند، جسم سنگین بلند نکنند، خم و راست نشوند مداوم و از مفاصل زانو برای برداشتن جسم (نشستن) استفاده کنند. مشکلی پیش نخواهد آمد

 22. پوریا بقایی گفت:

  سلام وقت بخیر بنده الان نزدیک دو ماه یه جور گرفتگی کمر بالایی لگنم دارم ، به طوری که هر وقت میرم تنیس بیشتر میشه تا چند روز بعد کم کم کمتر میشه اما باز میرم ورزش بیشتر میشه ، به نظر شما نیاز هستش ام آر آی برم ؟ ممنونم

  • ساینا محمدیاری گفت:

   اگر درد کمر دارند و از کمر به پشت پا از باسن تا ساق پا انتشار می یابد ام آر آی بگیرند. البته هرچند باتوجه به بی ضرر بودن ام آر آی برای اینکه خیالشون راحت بشه میتونن ام آر آی بگیرن

 23. سامان گفت:

  سلام. حدود ۱۰ روز قفسه سینه م درد کرد. اول کل قفسه سینه بعد بیشتر اومد سمت چپ. سی تی اسکن چیزی نشون نداد. اکو و نوار قلب هم چیزی نشون نداد. حالا دو روزه مهره های پشتم تیر میکشه. از اول تو حالت نشسته درد قفسه ی سینه و حالا درد مهره ها زیاد میشه. ممکنه درد قفسه ی سینه به خاطر دیسک بوده باشه؟

  • مدیر سایت گفت:

   اگر توسط متخصص قلب ویزیت شدن و مشکلی نداشتن باید با ام ار ای بدون تزریق به مطب مراجعه کنند

 24. محمد گفت:

  سلام دیسک کمر دارم یکبار جراحی کردم جواب نداد الان هم درد شدید دارم

 25. علی محمدی گفت:

  سلام
  من بیش از ۱۰ ماهه دچار دیسک کمر شدم. البته بعد از یه دوره درد از پائین باسن سمت راست تا کمی پایین تر ، بیشترین درد وسط باسن راست، مراجعه کردم به پزشک و MRI دادم که پزشک معالج گفت دیسک مهره های L5-S1 داری.
  فیزیوتراپی نوشت که انجام ندادم کمربند طبی داد اون رو هم نگرفتم ولی ورزشهایی رو از اینترنت گرفتم و انجام دادم احساس میکردم کمی درد بهترشده ولی هیچوقت ازبین نرفت
  من کارم طوری هست که باید بشینم پشت کامپیوتر و تو محل کارم پله هم داره که مجبورم ازش استفاده کنم و آسانسور نداره.
  دکتر گفت وسیله بیش از سه کیلو بلندنکن ولی واقعا نمیشه سعی میکنم مراعات کنم ولی وقتایی که رعایت نکنم دردش یه کم بیشتر میشه
  روی زمین هم اگه زیاد بشینم موقع بلندشدن احساس خشکی میکنم
  عضلات من کرخت هم هست و از زمان کرونا دیگه ورزش رو تقریبا گذاشتم کنار بعد از دیسک کمر هم دیگه میترسم ورزش سنگین کنم
  بنظر شما برای خلاصی از این درد چه کار باید کرد
  متشکرم

  • مدیر سایت گفت:

   با ام ار ای جهت ویزیت دقیق تر به مطب مراجعه کنید ، شاید نیاز به جراحی وجود داشته باشد

 26. پری گفت:

  سلام. من پارگی دیسک مهره ی ۴ و ۵ دارم. چند ماهه گاباپنتین و مدکسیب میخورم تاثیری نداشته درد بیشتر شده و گاهی خودادراری دارم. اگه با این شرایط روزانه ۱۰ ساعت پشت میز بشینم منجر به فلجی میشه؟ چون کنکوری هستم هرطور شده باید درس بخونم.

  • مدیر سایت گفت:

   وضعیت بیمار اورژانسیه و زودتر به پزشک مراجعه کنند

 27. کورش گفت:

  سلام
  من کمرم انگار گرفته و نمیتونم صاف راه برم و کمرم خم شده سنم ۴۰ سال هست علت چی میتونه باشه؟!

  • مدیر سایت گفت:

   دلایل مختلفی میتونه داشته باشه باید معاینه بشید و ام ار ای گرفته بشه

 28. مصطفی حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده فتخ دیسک در ناحیه L5 s1 دارم. سوالم اینه که آیا درمان بیرون زدگی شدید صرفا جراحی هست؟
  سپاس از پاسخگویی شما

  • مدیر سایت گفت:

   همیشه جراحی انجام نمیدیم ابتدا باید معاینه بشید و ام ار ای تون دیده بشه بعد درباره تون تصمیم گیری میشه

 29. Feri گفت:

  سلام خسته نباشید من چن روز پیش باشگاهدمیرفتم و ب کمرم خعلی فشار اوردم الان چن روزه ته کمرم بالای باسنم درد میکنع و میشینم دردش تشدید میشه ولی پام درد نمیکنه و دردش ب پام نمیرسه فقط ب بالای باسنم و کمرم به نظر شما مشکل من چیه؟ مرسی

  • مدیر سایت گفت:

   سلام ام ار ای گرفته شود و جهت ویزیت به مطب مراجعه کنید

 30. دختر گفت:

  سلام دکتر بنده دختر ۲۱ ساله هستم که با ام ار ی تشخیص داده شده دچار پارگی دیسک کمر در ناحیه ۴و ۵ بنده با کمی راه رفتن و سر پا وایستادن کف پام درد میگیره و اگه مدت راه راه رفتن و وایستادنم طولانی تر شه کل پام و بعد کمرم درد میگیره حتی بعد استراحت درد کمرم زودتر بهتر میشه ولی درد پام مخصوصا کف پام طولانی تر میمونه و دیرتر خوب میشه ایا علت اصلیش همون دیسک کمره؟. این پام بیشتر اذیتم میکنه

 31. حمید رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من درد شدیدی پایین کمرم دارم ۳۶ سالمه و چندین سال کارهای سنگین انجام دادم میخواستم بپرسم از شروع ویزیت تا پایان مراحل مثل سونوگرافی و ام ار ای هزینه حدودا چقدر میشه ممنون میشم بفرمایید

 32. رضا حسنی گفت:

  سلام…من ۳۳ سال دارم و از سن ۲۸ سالگی بر اثر بلند کردن جسم سنگین دچار عارضه دیسک کمر شدم …از اون وقت تا الان درد رو در کمرم حس میکنم (کم یا زیاد به صورت دوره ای )چند بار در این مدت دچار گرفتگی شدید کمر شدم به صورتی که نمیتونستم راه برم و اگر هم راه برم به صورت صاف نمیتونم حرکت کنم(کمرم کج میشه و نمیتونم صافش کنم )…ولی مشکل با پاهام نزده و فقط از ناحیه کمر احساس میشکل میکنم …از دکتر کایروپراکتیک هم کمک گرفتم که بی تاثیر نبود ولی باز درد برمیکرده …چکار باید بکنم که از شر این درد و ضعف در حرکت راحت بشم؟؟ممنونم

  • مدیر سایت گفت:

   ام ار ای گرفته شود و به مطب جهت ویزیت مراجعه کنید

 33. زهره گفت:

  سلام من پارگی دیسک l5s1 دارم. دانشجو هستم و نیاز دارم که مدام با سیستم کار کنم میدونم که هر ۴۵ دقیقه باید بایستم و کشش داشته باشم. توصیه شما روزی چند ساعت نشستن و کارکردن هست به طور مجموع؟ اینکه روز های استراحت داشته باشم میتونه به کنترل درد کمک بکنه یا خیر؟

  • مدیر سایت گفت:

   بخاطر پارگی دیسک تون باید با ام ار ای ب مطب مراجعه کنید و کنار اون باید روزی ۴۰ دقیقه ورزش کنید بهتره اون ورزش شنا باشه

 34. بهار گفت:

  سلام وقتتون بخیر،من چند سالی هست که پایین کمر وپای چپم درد میکنه،درد بیشتر توی زانو وپشت ساق و مچ پام هستش خودم حدس میزنم دیسک باشه،۱ماه پیش بخاطر انجام سنگ شکن مجبور شدم تا۱۰روز زیاد پیاده روی کنم،الان چند روزی هست که زانوی پای راستم بدون هیچ سابقه ی دردی،شروع به درد شدید کرد وبعد درد یه قشمت ساق و مچ پا منتشر شد والان هر دو پام از زانو به پایین خیلی درد میکنن طوری که نمیتونم راه برم،از بدشانسی هم خوردم به تعطیلات عید و دکتر متخصصی گیر نمیاد برم پیشش،میشه لطفا کمکم کنید،واقعا دردم طاقت فرساست طوری که مسکن خوردن هم جواب چندانی نمیده،باتشکر از لطفتون

  • مدیر سایت گفت:

   باید ام اری بگیرید و به مطب مراجعه کنید جهت ویزیت احتمال دیسک کمر وجود دارد

 35. حسین گفت:

  سلام وقتتون بخیر… بنده دچار التهاب دیسک در مهره l5 هستم و ۳ ماهه هنوز درد دارم و هنگام پیاده روی مفصل اطراف باسنم درد میگیره بنظرتون راهکار چیه؟

  • مدیر سایت گفت:

   باید ویزیت بشه اگر عفونت داره درمان انتی بیوتیکی بشه درصورت عدم پاسخ جراحی بشه

 36. Msoud,t گفت:

  سلام وقت بخیر ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامتی برای تمام بیماران میخواستم بدونم چطور باید وقت بگیرم برای ویزیت و نکته دیگه اینکه من دچار پارگی دیسک کمر شدم که باعث تنگی کانال نخاعی شده الان مدتی هست میرم پیش کایروپرکتیک و با انجام ورزش ها و ۸۰ جلسه فیزیوتراپی بهتر شدم ولی هنوز بعضی اوقات دچار کمردرد شدید میشم با سوال از همه و دوستان و آشنایان همه میگن عمل خوب نیست و باعث بدتر شدن میشه ،میخواستم بدونم اگر عمل نکنم و عضلاتم رو تقویت کنم امکان بهبودی هست و اگر عمل نکنم ممکن هست باعث صدمات در آینده بشه من ۲۸ سالم هست و از کودکی دچار صافی شدید کف پا هم هستم ،ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • مدیر سایت گفت:

   باید ابتدا ام ار ای بگیره وبعد به مطب مراجعه بکنه و ویزیت بشه چون خطر فلجی وجود داره

 37. فارسی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  ۶ ماه مادرم را اقای دکتر شریفی جراحی کردند
  امروز مادرم زمین خورد علایم خاصی ندارند بنظر شما نیازه Mri بگیریم یا خیر ؟

  • مدیر سایت گفت:

   خیر اگر علائم خاصی ندارد نیاز به اقدام جدید نداره

 38. ناشناس گفت:

  سلام
  ببخشید یه سوال
  داشتم
  یکی از دوستام چند روزه هی میگه انگشت های پاهاش بی حس میشن
  و اینکه تو گوگل که زدم توی یکی از سایتا ها زده بود
  این عارضه به دلیل بیماری دیسک کمره
  حالا برام سوال هستش چطوری میشه این بیماری رو درمان کرد ایا میشه با گیاه دارویی یا روش های خواصی این بیماری رو درمان کرد؟!
  ممنون میشم که بهم بگید

  • مدیر سایت گفت:

   بیمار باید با ام ار ای اسپاین به مطب مراجعه کنند

 39. شاهو گفت:

  سلام وقت بخیر چند ماهیست احساس ضعف در پاها دارم مدت تقریبا نیم ساعت سرپا وایستم یا چهار زانو بشینم موقع بلند شدن احساس ضعف و خستگی در پاهام دارم دو بار دیگه که این مشکلو داشتم با خون دادن مشکلم به کلی برطرف میشد اما حالا نه در ضمن احساس درد زانو ی راست موقع راه رفتن دارم ورم هم ندارد پیش ارتوپد رفتم ام ار آی ننوشتن گفتن سندرم پای بیقرار داری احتمال ربط درد زانو وخستگی پاها با خون دادن چقدر هست
  ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   معمولا بی ارتباطه مگر اینکه غلطت خون داشته باشید

 40. مجتبی مالک گفت:

  سلام روز بخیر
  بنده بر اثر بلند کردن وسیله ای دچار گرفتگی کمر شدم و بعد از دراز کشیدن و یک سری از حرکات بعد از چند روز دیگه اثری از گرفتگی نداشتم و به کارم ادامه دادم بعد از گدشت دو ماه بدون هیچ حرکت خاصی دجار درد در ناحیه یک طرف باسن تا ابتدای ران و در بعضی مواقع تا پایین پا بعد از رفتن دو جلسه ماساژ این عارصه رفع شد و الان یک حالا سفتی با درد کم نه درد شدید در قسمت مهره های کمر در ناحیه ۲۰ سانتی بالای باسن هستم به دکتر مراجعه کردم تزریقال نوشتن بی فایده بود نظرتون لطفا بفرمایی

  • مدیر سایت گفت:

   سلام لطفا با ام ار ای به مطب جهت ویزیت دقیق تر مراجعه فرمایید

 41. abay گفت:

  وقتتون بخیر. از کمربند فراصوتی تیلاکس پرو چیزی شنیده اید؟ وآیا برای درد دیسمک کمر و رهایی از آن پیشنهاد میکنید..

 42. Arezo گفت:

  سلام وادب
  من ۴ روز پیش در اثر یک ضربه یهویی به کمرم)چندان محکم نبود(یهویی بودودرلحظه درد رو احساس کردم …از شب بعدش دچار کرختی وخشکی وانگار قلنج در قسمت پایین کمرم بسمت پهلوی چپم شدم
  بهتر شدم اما نمیتونم مثل سابق بشینم درد رو درانتهای کمرم احساس میکنم نمیتونم برای شلوار پوشیدن پامو بلند کنم….چه کار بکنم ..خانوم یا آقای دکتر محترم؟؟؟

  • مدیر سایت گفت:

   اگر بعد از گذشت مدتی همچنان درد داشتید ام ار ای بگیرید و برای معاینه مراجعه کنید

 43. کامیار گفت:

  سلام من سنم ۲۲ ساله سمت چپ کمرم و قسمت پایین آن یه دو سه سالی درد خفیف داره موقع خم شدن دردش بیشتر میشه رفتم پیش پزشک گفت دیسک کمر داری و وضعت وخیم است و حسابی منو ترسونده الان ام آری میخوام بگیرم فعلا آمپول و قرص هارو نخریدم من درد کمرم به کشاله ران یا پاهام انتشار پیدا نمیکنه و نمیدونم چرا میگن دیسک کمر دارین. لطفا بهم بگید چیکار کنم خیلی نگرانم. 😓

  • مدیر سایت گفت:

   خب حتما اون پزشک یافته بالینی به نفع دیسک کمر پیدا کردن که با توضیحاتی که شما دادید کاملا امکانش هست که دیسک داشته باشید ولی باید ام ار ای بدید تا مشخص بشه وضعیت تون چجوری چند تا از مهره های ستون فقرات تون درگیره و تا چه حدی مشکل تون جدیه.

 44. رمضانی گفت:

  باسلام، من خانم۳۲ساله هستم، سابق کمردرد جزئی بعد از تولد پسرم داشتم چون خیلی گریه میکرد و دایم بغلم بود، درد از گودی کمرم شروع می‌شد وبه پای راستم میزد، بیشتر به صورت سوزش بود اما کم کم خوب شد، تا نزدیک به دوماه پیش بعد از یک نظافت منزل، که از خواب بیدارشدم ودیدم که نمیتونم بلند بشم کمرم به شدت درد میکرد ونشستن وبرخواستن برام مصیبت بود، درد از گودی کمرم به پای راستم میزد البته خیلی شدید، نمیتونستم بشینم واگه به سختی می‌نشستم بلند شدن خیلی سخت بود، بعد سرپاشدن باید چند قدم با کمر خم راه میرفتم تا آروم آروم کمرم رو صاف میکردم، بعد از حدود یک ماه تقریبا خوب شدم، اما یک هفته قبل مجبور شدم وسیله سنگینی رو بلند کنم، همون لحظه احساس کردم مهره کمرم درد گرفت، درد اول آروم بود بعد تو هر دوپام پخش شد وخیلی شدید تا کف پام می‌آمد، دوباره مثل دفه قبل شدم اما خیلی خیلی شدیدتر، همسرم پرستار جراحی اعصابه، اون از روی تجربه به من گاباپنتین داد، کمی بهتر شدم اما نگرانم که نکنه دیسکم پاره شده باشه، الان بعداز یه هفته درد به سوزش تبدیل شده وپای راستم رو درگیر کرده، بنظرتون برم ام آر آی انجام بدم، خیلی نگرانم میترسم همینجوری بمونه، نظر همسرم اینه که فعلا فقط استراحت کنم، چیکارکنم؟
  باتشکر

 45. Mohamad گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه L3_L4&L4_L5 آسیب دیدن
  بعد ام آرای دکتر چندتا قرص ویتامین بهم داده همین قرص ها برام کافیه؟

  • مدیر سایت گفت:

   بسته به این داره ک اسیب از چه نوعی باشه برای بررسی دقیق تر ام ار ای بفرستید

 46. مسلم کریمی گفت:

  سلام وقت شمابخیرمن بیرون زدگی دیسک کمردرناحیه مهره چهاروپنج دارم چندباری که دکتررفتم وام ارای رادیدگفت بایدجراحی کنم شغل بنده کارگری است اگرجراحی نکنم وفشارکاربهم بیاداحتمالش هست که به نخاع اسیب برسانه

 47. خانم دشتی گفت:

  سلام من ۱۲سال پیش دیسک کمر عمل کردم . چند روزی میشه که همون پای چپم که سیاتیک داشتم ، ورم میکنه و از بالای پام تا پایین سنگین میشه. ممکنه دوباره دیسکم مشکل پیدا کرده باشه.

  • مدیر سایت گفت:

   بله ممکنه ، باید ام ار ای جدید بگیرن ممکنه سایر مهره هاشونو هم درگیر باشه

 48. محمد گفت:

  با سلام و درود
  بیمار پیوند کلیه و ۴۰ سال سن دارم ، یکسال پیش ناگهان پای چپم قفل شد و به سختی راه میرفتم ، ام آر آی دیسک شدید مهره چهار و پنج و دیسک خفیف مهره پنج و ای یک نشان داد ، جراح با معاینه انگشتان پا گفت فقط دیسک چهار و پنج نیاز به عمل دارد و با توجه به پیوند کلیه صبر کنم تا بیماری کرونا از جامعه ریشه کن شود و بعد عمل کند، الان یکسال است که اصلا کمرم را خم نمیکنم، و نشسته نماز میخوانم، و اصلا کرختی و بی حسی در پای چپم ندارم و مدارا میکنم ، نظر جنابعالی در مورد نوع عمل و با توجه به شرایط پیوند کلیه چیست ؟ با تشکر و آرزوی سلامتی برای شما و مردم عزیز

  • مدیر سایت گفت:

   در طی یکسال تغییرات زیادی ممکنه بوجود بیاد باید ام ار ای جدید گرفته بشه و براساس اون تصمیم گرفته بشه

 49. علی سون گفت:

  سلام
  وقتی خیلی راست میشه کمرم
  یه حالت درد شدید روی مهره ال ۵ رخ میده
  دلیلش چی میتونه باشه
  فقط همین مشکل رو دارم منون

  • مدیر سایت گفت:

   شرح حال ناقصه ، باید بدونیم چند وقته این طوری هستید؟ هر بار این درد چقد طول میکشه؟ به پا میزنه یا نزنه؟

 50. شیرین گفت:

  سلام
  ۴۷ سالمه و ۲ ماه قبل با خم شدن و بلند کردن مبل ناگهان کمر دردی که قبلا سابقه داشتم عود کرده و حدود دو ماهه که نه میتونم خم بشم نه حتی بعد از خم شدن قادر به برخاستن هستم، از طرفی با کمترین تغییر حالت بدن درد شدیدی دارم، تمام فعالیتهای روزانه رو با محدودیت انجام میدم، منتها از شدت درد دو ماه قبل که وحشتناک بود بخاطر مراعات کاسته شده و بخاطر ابتلا به کرونا با دوماه تاخیر رفتم MRI ولی پزشکی که نتیجه رو دیده نظرشون اینه که مشکل خاصی نداره و فقط باید نماز رو نشسته بخونی و فرنگی استفاده کنی و به پهلو بخوابی
  اگه مشکلی ندارم پس چرا درد دارم؟ چرا بعد دوماه هنوز در انجام فعالیتهام مشکل دارم؟ چرا به محض نشستن پشت مبل راحتی دردم شروع میشه و چرا تمام روز باید روی صندلی غذاخوری در حالت قائمه بشینم تا درد سراغم نیاد البته بعد از حدود نیم ساعت مجبورم پاشم و ایستاده سر کنم
  اگه مشکلی ندارم، واقعا این شکل از زندگی کردن برام قابل تحمل نیست و علاقه ای به این شیوه زندگی پرمرارت که تماما رنجه اما MRI من مشکل خاصی رو نشون نمیده ندارم

  • مدیر سایت گفت:

   ام ار ای توسط پزشک دیگر دیده شود و معاینه مجدد شود

 51. همایون گفت:

  سلام خسته نباشید.جواب ام آر آی من اومده برآمدگی خلفی آبکی و پارگی حلقوی دیسک و فشارخفیف به کاسه و ریشه عصب اومده باید عمل کنم یا عمل نکنم خطر نداره؟

  • مدیر سایت گفت:

   ۳ هفته استراحت کنه اگر خوب نشد به مطب مراجعه کنه

 52. Homayoun گفت:

  سلام دکتر این جواب ام آر آی منه بنظرتون باید عمل کنم یا نکنم خطر نداره؟
  تصاویر MR چند لایه ، چند صفحه ای و چند توالی پس از یافته های تجویز IV گادولینیوم: -برآمدگی دیسک خلفی آبکی با پارگی حلقوی و فروپاشی دیسک در سطح L5 -سطح S1 / L4-5 با باریک شدن خفیف روزنه عصبی دو طرفه و ایجاد خفیف بر روی کیسه و ریشه عصبی حاضر . -استئوفیت های کوچک در جنبه خلفی بدن L4 مهره دیده می شود. -دهیدراتاسیون جزئی دیسک در سایر دیسکی های کمری دیده می شود. هر قسمت نمای معمولی دارد.

  • مدیر سایت گفت:

   ۳ هفته استراحت کنه اگر خوب نشد به مطب مراجعه کنه

 53. پریناز گفت:

  سلام من پارگیه دیسک متوسط دارم و مثانه ام هم عصبی شده و همش سوزش خفیف مثانه واحساس پری مثانه دارم و اصلا آرامش نداره مثانم میخواستم بدونم دلیلش به خاطر دیسه ؟وبرای درمان چ کنم؟

  • مدیر سایت گفت:

   شرح حال کامل نیست برای معاینه کامل به مطب مراجعه کنید

 54. مصطفی گفت:

  سلام مدتی هست درد لگن دارم قسمت چپ بدنم و ام آر آی دادم گفتن دیسک داری روی نوخاست گفتن جراحی باید کنی میترسم جراحی کنم بدتر بشه بنظرتون چیکارکنم الان خیلی هاد شده طوری که صبحها میخوام پاشم باید جون بدم فقط سرپا هستم بهم فشار نمیاد راهنمائیم کنید لطفا

  • مدیر سایت گفت:

   اگر جراحی کنید خیلی بهتر میشید معمولا از عمل دیسک نتیجه خوبی میگیرید

 55. محمد.... گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه که ۴ساله بیرون زدگی دیسک ۴و۵ دارم با موتور هم کار میکنم به نظر شما باید عمل کنم یا نه چون همیشه درد دارم اگه عمل کنم میتونم با موتور کار کنم.میترسم عمل کنم دوباره بیرون بزنن

  • مدیر سایت گفت:

   باید ام آر ای دیده بشه و معاینه کامل بشه، اینکه درد ب پاها میزنه یا نه حائز اهمیته

 56. جواد گفت:

  سلام من بالای چهل سال دارم و با وزنه هم ورزش میکنم و ۱۵۰ کیلو هم لیفت میزنم. میخواستم بدونم بیماری دیسک کمر من رو تهدید نمیکنه

 57. علی تقی بک لو گفت:

  سلام برادر بزرگ من که ۶۵ سال دارد به دلیل نحوه نشستن و خوابیدن های غیر معمول به مدت سی سال دو عدد از مهره های کمرش بیرون زده بطوری که حدود سی درجه به طرف جلو خم شده و حتی در زمان طاق باز خوابیدن پاهایش رو به هوا قرار میگیرد واین مهم با بالا رفتن سن گرفتاری زیادی در پی داشته و دارد استدعا دارم راهنمایی فرمایید که بدون عمل جراحی درست میشود یا خیر ؟

  • مدیر سایت گفت:

   باید تصویربرداری کامل انجام بشه احتمالا جراحی کمکش میکنه

 58. مسلم گفت:

  سلام من۴۸ سالمه هوا سرو میشه باسن چپم درد شدید میگیره انگار آمپول زدن دکتر میگه دیسکه چرا از اول فروردین خوب مبشه۰

 59. Darvish گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید من خواهرم بیرون زدگی مهره s1l5داره و گفتن یه ماه استراحت کنه و بعد عمل بشه …الان دوهفته اس بهش سوند وصله و نمیتونه بدون سوند ادرار انجام بده …الانم دکتر گفته وضعیت حاده و سریع باید عمل بشه و گفته حتی اگر عملم بشه ممکنه ادرارش نیاد تا اخر عمر …الان شما چه پیشنهادی دارین ؟؟؟

 60. امین گفت:

  سلام خسته نباشید ۱۸ساله هستم من وقتی پارکور کار میکردم پرش خیلی بلندی کردم و وقتی به رسیدم به زمین پام لیز خورد و کمرم اسپاسم گرفت ولی هیچ ضربه از برخوردم با زمین از طریق کمرم نداشتم الان حدود ۲ ماه هست نود درصد دردم رفته ولی در ناحیه راستم فیله کمر نزدیک به ستون فقراتم درد خیلی کمی دارم و بیش تر در عضله کنازیش دردو حس میکنم وبا حرکت مار کبرا که انجام میدم بین دو ستون فقرات مهره ی میان کمر درد خیلی خفیفی پیدا میکنم و اگر سرم پایین باشه درد نداره اگر بالا باشه تواین حرکت دردم میگره ایا با شرحی که دادم امکان صدمه به دیسک میانه کمر هست یا در پایین کمرم عضلاتم اسیب دیده لطفا کمک کنید

  • مدیر سایت گفت:

   اگر درد پا ندارید احتمال دیسک کم و احتمال اسپاسم بیشتر است ترجیحا تا دو هفته فعالیت ورزشی نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

WhatsApp مشاوره