آیا تومور مغزی بدون جراحی درمان می‌شود؟

آیا تومور مغزی بدون جراحی درمان می‌شود؟

چگونه تومور مغزی درمان می‌شود؟

اگرچه جراحی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان تومور مغزی است اما گزینه‌های درمانی دیگری نیز برای رفع تومور مغزی وجود دارد:

• استروئید: با شنیدن استروئید اکثر افراد فکر می‌کنند که این ترکیبات بوسیله ورزشکاران برای پرورش اندام بکار برده می‌شود. در مورد درمان عوارض تومور مغزی نکته این است که از همان نوع استروئید استفاده نمی‌شود. این دسته از استروئیدها که به بیماران قبل یا بعد از جراحی داده می‌شود کورتواستروئید نام دارد و سبب کاهش تورم مغز می‌شود.
• شیمی درمانی: این روش ممکن است برای درمان تومور مغزی بکار برده شود اما اغلب برای درمان تومورهای بدخیم و بحرانی بکار برده می‌شود. داروهای شیمی درمانی از تقسیم سلولی جلوگیری کرده یا سبب مرگ سلول توموری می‌شوند. داروهای شیمی درمانی می‌توانند از طریق رگ، عضله، پوست و بلع به سیستم گردش خون وارد شده یا مستقیماً در مجاورت تومور تزریق شوند.
• پرتودرمانی: این روش درمانی برای تومورهای مغزی بسیار رایج است. در این روش تابش مستقیم پرتو به سلول تومور باعث کند شدن یا توقف رشد آن می‌شود. این روش می‌تواند به تنهایی یا همراه با شیمی درمانی و جراحی بکار برده شود.
• پرتودرمانی استریو تاکتیک (Stereotactic – SRS): در این روش که مشابه پرتودرمانی است از ابزارهای خاص برای تاباندن پرتو استفاده می‌شود تا سلول‌های سالم اطراف تومور آسیب نبینند. با توجه به اینکه در این روش از پرتوهای بسیار متمرکز استفاده می‌شود به این روش، جراحی با پرتو (radiosurgery) نیز گفته می‌شود. این روش برای درمان تومور مغزی کوچک و تومورهای نخاع، اختلال رگ‌های خونی در مغز، نواحی مشخص اطراف تومور بدخیم و تومورهای کوچک شش و کبد بکار برده می‌شود. این روش با استفاده از دو تکنیک قابل انجام است که عبارتند از:
۱) درمان با پروتون: هسته هیدروژن یا پروتون بوسیله سیکلوترون شتابدار شده و سپس به سمت تومور مغزی هدایت می‌شود.
۲) ذره درمانی: شبیه درمان با پروتون است اما از ذرات سنگین‌تر برای درمان تومور استفاده می‌کند.
• طب مکمل: بعضی افراد ممکن است علاقه‌مند به استفاده از درمان‌های جایگزین نظیر طب سنتی باشند که در این مورد لازم است اثرگذاری این روش‌ها قبلاً به خوبی مورد بررسی قرار گرفته شود و این کار در مراکز قانونی، مطمئن و تحت نظارت پزشک انجام گیرد.

اگر می‌خواهید در مورد تومور مغزی مادرزادی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.5 / 5. Vote count: 70

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

2 دیدگاه

 1. s.mohamadi گفت:

  سلام روزتون بخیر. سه سال پیش حادثه ای برای اقوام رخ داد ایشون از دکل حفاری پرت شدند و اینکه نزدیک به دوماه در کمابودند و بهوش امدند و لخته خونی در سر ایشون ایجاد شد طی حادثه. و حال الان بیشتر از دوسال و نیم گذشته و قابل جراحی نیست بدلیل ضایعه نخاعی و نابیناشدن و یا مرگ حین جراحی، و الان بعد اینمدت تبدیل به تومور بدخیم شده، سوالی که داشتم اینه که لخته خون چطور تبدیل به تومورشده و اینکه ایشون خودشون کاملا قطع امیدکردن از زندگی و اینکه ایا درمان میشه یا اینکه کشنده هست؟. ممنون از لطفتون

  • امیر بیگدلی گفت:

   درود.
   دوست عزیز پرونده بیمار شما نیاز به برسی بسیار دقیق دارد و با تشخیص هایی که شما میفرمائید جایی برای امید و ناامید کردن بیمار وجود ندارد. میتونید پرونده پزشکی بیمارتون رو برای مشاوره به مطب بیارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 20 =

WhatsApp مشاوره