آیا فشار خون بالا باعث بروز سکته مغزی می‌شود؟

چنانچه تاکنون سکته مغزی داشته‌اید، پس احتمالا مبتلا به فشار خون بالا نیز هستید. فشار خون بالا مهمترین علت سکته مغزی است. از نظر متخصصان با پایین نگه داشتن فشار خون کمتر از 12 روی 8، بیش از 80% می‌توان از وقوع سکته مغزی پیشگیری کرد.

چنانچه فشار خون 14 روی 9 یا بالاتر باشد، فرد جزء افراد مبتلا به فشار خون بالا قرار می‌گیرد. مقدار این عدد بر حسب فعالیت‌ و میزان استرس روزانه بالا یا پایین خواهد رفت. لذا لازم است بطور منظم چک شود تا از ابتلا به عوارض آن پیشگیری کرد. چنانچه این اعداد بزرگتر از حالت نرمال باشد، نشان دهنده پمپاژ سخت‌تر و شدیدتر قلب است. مطالعات نشان داده است این شرایط در گذر زمان احتمال ابتلا به سکته مغزی را تشدید می‌کند.

فشار خون بالا عروق خونی را تحت استرس دائم قرار می‌دهد. همانند یک تیوب که در معرض پمپاژ بیش از حد قرار گرفته است، نیروی مازادی که بر دیواره داخلی رگ‌ها اعمال می‌شود سبب آسیب و فرسایش عروق شده و آن‌ها را تضعیف می‌کند.

دو فرآیند برای سکته مغزی وجود دارد که فشار خون سبب تشدید احتمال هر دو حالت می‌شود:

  • سکته مغزی در نتیجه انسداد جریان خون: در 90 درصد موارد، علت سکته مغزی وجود چیزی مانند لخته خون است که سبب انسداد مسیر گردش خون در مغز می‌شود. بدون خونرسانی، در نتیجه کمبود اکسیژن، سلول‌های مغز تنها در چند دقیقه شروع به مردن می‌کنند. از آنجا که فشار خون باعث ایجاد آترواسکلروزیس می‌شود لذا ایجاد لخته خون بوسیله فشار خون بالا تشدید خواهد شد. از طرفی فشار خون ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی را نیز تشدید می‌کند که منجر به تجمع خون در قلب شده و احتمال ایجاد لخته را بالا می‌برد.
  • سکته مغزی در نتیجه خونریزی: این شرایط بسیار جدی‌تر از نوع قبلی است. فشار خون بالا در اثر آسیبی که به رگ‌ها می‌زند شانس پارگی و خونریزی را تشدید می‌کند. همچنین فشار خون بالا احتمال حمله‌های ایسکمیک (Transient ischemic attack) را نیز تشدید می‌کند.

اگر می‌خواهید در مورد مهم ترین نشانه های سکته مغزی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید